Specjalizacje, Kategorie, Działy

Grażyna Rydzewska apeluje o stworzenie autoryzowanych centrów leczenia najcięższych schorzeń gastroenetrologicznych

Udostępnij:
Zdaniem Grażyny Rydzewskiej, Konsultantki Krajowej w dziedzinie Gastroenterologii, do leczenia najcięższych przypadków choroby Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego warto w Polsce powołać autoryzowane i wyspecjalizowane centra
-W chorobach gastroenterologicznych leczenie obejmuje różne etapy, zależne od zaawansowania choroby, w tym także leczenie biologiczne, dające chyba najdłuższe remisje w postaciach ciężkich. W Polsce leczenie biologiczne w chorobie Leśniowskiego-Crohna możliwe jest w ramach programu terapeutycznego od roku 2007. We wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego do dzisiaj takiego programu nie ma - zauważa "Dziennik Bałtycki"

Obecnie terapia możliwa jest tylko w ramach tzw. zgody płatnika lub jednorodnych grup pacjentów, a to nie pokrywa wszystkich kosztów tego leczenia, więc dyrektorzy szpitali bardzo niechętnie na to patrzą.

- Powinno się tworzyć centra kompleksowego leczenia pacjentów w ośrodkach z największym doświadczeniem w zakresie leczenia biologicznego oraz chirurgicznego, bo jeden i drugi rodzaj leczenia obarczony jest ryzykiem powikłań - mówi prof. Grażyna Rydzewska.

Osoby prowadzące leczenie lekami biologicznymi powinny mieć duże doświadczenie i przejść szkolenie w ośrodkach prowadzących wielu chorych. W Czechach wyznacza się takie ośrodki po ich uprzedniej rekomendacji.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.