Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Hipercholesterolemia rodzinna – im wcześniejsza terapia, tym mniejsze ryzyko chorób układu krążenia

Udostępnij:
Badania grupy naukowców i klinicystów holenderskich z Amsterdam University Medical Center udowodniły, że pacjenci, którzy zaczynają terapię antycholesterolową wcześnie, zmniejszają w dużym stopniu ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia w wieku późniejszym.
Hipercholesterolemia rodzinna (familial hypercholesterolemia – FH) to schorzenie genetyczne, dziedziczone autosomalnie dominująco. Jest spowodowane mutacjami genu LDLR locus 19p13.2 kodującego białko receptora dla LDL. Występuje w postaci homozygotycznej lub heterozygotycznej, z medianą częstotliwości 1 na 500 tysięcy. Szacunki chorych w Polsce wahają się w granicach od 76 tys. do 100 tys. osób. Jest to bardzo silny czynnik ryzyka dla przedwczesnej choroby niedokrwiennej serca (ChNS). Rozpoznawane jest na podstawie występowania wysokiego stężenia cholesterolu LDL u pacjenta i jego najbliższych krewnych.

Badania grupy naukowców i klinicystów holenderskich z Amsterdam University Medical Center udowodniły, że pacjenci, którzy zaczynają terapię antycholesterolową wcześnie, zmniejszają w dużym stopniu ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia w wieku późniejszym.

Naukowcy zbadali problem grubości kompleksu błony środkowej i wewnętrznej tętnicy szyjnej (IMT) u osób, które nie chorowały na FM, i u tych, które leczyły to schorzenie. Jak się okazało, istnieją także różnice pomiędzy IMT u osób z rodzinną hipercholesterolemią, które zaczęły terapię wcześnie w porównaniu z tymi, które zaczęły ją stosunkowo późno lub w ogóle nie były do momentu badania leczone.

Zespół naukowców wykonał metaanalizę 42 materiałów z badań pacjentów z FH i grupy kontrolnej osób zdrowych pochodzących z baz MEDLINE, EMBASE i Trials.gov w okresie do kwietnia 2020 roku, z 39 badaniami poświęconymi specyficznemu problemowi, jakim jest grubość kompleksu błony środkowej i wewnętrznej tętnicy szyjnej, dwoma badaniami obejmującymi odcinki tętnic szyjnych wspólnych i udowych oraz jednym badaniem dotyczącym tylko tętnic udowych. Łącznie naukowcy zbadali dane pochodzące od 3796 osób z FH i 2363 osób z grupy kontrolnej. Rozpiętość wieku dla pacjentów z FH wynosiła od 9 do 57 lat, zaś dla osób zdrowych – od 8 do 61 lat, przy czym mężczyźni w obu grupach stanowili mniej niż połowę.

W przypadku grubości kompleksu błony środkowej i wewnętrznej tętnicy szyjnej różnice – według danych z 34 badań – wynosiły 0,11 mm dla pacjentów z FH w porównaniu z grupą kontrolną, a w przypadku tętnicy udowej – 0,47 mm w porównaniu z grupą kontrolną. W 13 badaniach, gdzie zawarto dane dotyczące różnic pomiędzy osobami z FH częściowo poddawanymi terapii a nieleczonymi, różnica pomiędzy pacjentami częściowo leczonymi a grupą kontrolną w grubości kompleksu błony środkowej i wewnętrznej tętnicy szyjnej wyniosła 0,05 mm, za to pomiędzy pacjentami nieleczonymi a grupą kontrolną już 0,12 mm (niektóre wyniki to 0,21 mm).

Naukowcy poddali też analizie pochodzące z 34 badań dane pacjentów z FH i stwierdzili, że ich tkanka kompleksu błony środkowej i wewnętrznej tętnicy szyjnej przyrasta o 0,0018 mm rocznie w stosunku do grupy kontrolnej.

Jak w opisie badania stwierdziła kierująca maetaanalizą dr Kika van Bergen en Henegouwen, „ta oznaka ryzyka rezydualnego może sugerować, że bardziej zdecydowane leczenie obniżające poziom cholesterolu i osiągnięcie celów leczenia lub wcześniejsze rozpoczęcie leczenia jest konieczne, aby zmniejszyć progresję IMT".

Opracowanie: Marek Meissner
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.