Specjalizacje, Kategorie, Działy

IPP oraz NLPZ a ryzyko mikroskopowego zapalenia jelita grubego

Udostępnij:
Mikroskopowe zapalenie jelita grubego (ang. microscopic colitis – MC) charakteryzuje się obecnością przewlekłej wodnistej biegunki. Przyczyna tego coraz częściej rozpoznawanego schorzenia nie jest znana. Postuluje się związek niektórych leków z rozwojem tej patologii, ale dane na ten temat są sprzeczne. Na łamach American Journal of Gastroenterology ukazała się praca, w której poddano ocenie związek stosowania inhibitorów pompy protonowej (IPP) oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) z rozwojem MC.
Badanie obejmowało populację 1458410 osób, których dane gromadzone są w duńskim rejestrze medycznym, prowadzonym w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. W ocenianej grupie zidentyfikowano 218 przypadki MC, które skonfrontowano z odpowiednio dobraną grupą porównawczą (15045 osób) oraz grupą, w której wykluczono chorobę na podstawie kolonoskopii (475 osób). Wykazano, że aktualne (≤ 3 miesięcy) stosowanie IPP, NLPZ, a także inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI), małych dawek kwasu acetylosalicylowego, inhibitorów konwertazy angiotensynowej oraz beta-blokerów, istotnie zwiększało ryzyko rozwoju MC w porównaniu z osobami z grupy kontrolnej, które tych leków nie przyjmowały. Natomiast w porównaniu do chorych z negatywnym wynikiem badania kolonoskopowego, wykazano, że tylko stosowanie IPP i NLPZ zwiększa ryzyko MC.
Autorzy konkludują, iż zarówno IPP jak i NLPZ zwiększają ryzyko rozwoju MC. Pozostałe wymienione wyżej leki raczej nie zwiększają tego ryzyka, ale mogą nasilać biegunkę u osób z MC.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.