Specjalizacje, Kategorie, Działy

Inhibitory pompy protonowej - czy są między nimi różnice?

Udostępnij:
Inhibitory pompy protonowej (IPP) to leki powszechnie stosowane w wielu chorobach przewodu pokarmowego, a ich wprowadzenie było niewątpliwie rewolucją w terapii antywydzielniczej. Mechanizm działania tych leków to nieodwracalne hamowanie adenozyno-trifosfatazy zależnej od jonów wodorowych i potasowych (H+-K+-ATP-azy) aktywowanej w końcowej fazie produkcji kwasu solnego w żołądku, która jest odpowiedzialna za wymianę jonów potasowych na wodorowe i ich wydzielanie do światła żołądka.
Jest to mechanizm skuteczniejszy niż wykorzystany wcześniej przy zastosowaniu tzw. inhibitorów receptora H2 , takich jak ranitydyna, famotydyna czy nizatydyna. Ze względu na działanie bezpośrednio związane z mechanizmem uwalniania kwasu do światła przewodu pokarmowego, inhibitory pompy protonowej działają najsilniej antywydzielniczo, bez względu na to w jakim mechanizmie receptorowym dochodzi do pobudzenia kwaśnego wydzielania. Dlatego też są obecnie najskuteczniejszą i najszerzej stosowaną grupą leków w leczeniu chorób przewodu pokarmowego zależnych od kwasu solnego.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.