Jak często przepisywane są inhibitory pompy protonowej przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej?
Autor: Katarzyna Bakalarska
Data: 11.05.2014
Źródło: Haastrup P, Paulsen MS, Zwisler JE i wsp. Rapidly increasing prescribing of proton pump inhibitors in primary care despite interventions: a nationwide observational study. Eur J Gen Pract 2014 Apr 29, epub ahead of print.
Na łamach czasopisma European Journal of General Practice ukazała się ciekawa praca, w której podjęto próbę oceny, jak często przepisywane są chorym leki z grupy inhibitorów pompy protonowej (PPI – ang. proton pump inhibitors) przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. PPI są skutecznymi i bezpiecznymi lekami. Prawdopodobnie z powodu ich małego potencjału generowania poważnych działań niepożądanych, obserwuje się aktualnie tendencję do nadużywania PPI. W omawianej pracy autorzy dokonali oceny tego zagadnienia na przykładzie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w Danii.
Przeprowadzono analizę krajowych rejestrów, w których zbierane są informacje na temat przepisywanych leków przez lekarzy w Danii. Analiza dotyczyła okresu 2001 – 2011. Wykazano, że spośród leków antysekrecyjnych, PPI stanowiły 96,8% przepisywanych leków. Wykazano także, że aż 94,4% wszystkich leków z grupy PPI jest aplikowanych właśnie przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Zarówno ogólne zużycie PPI oraz zużycie na 1 chorego wzrosło znacząco na przestrzeni 10 analizowanych lat. Autorzy zwracają uwagę na fakt, że zmiany zasad refundacji leków z grupy PPI, nowe opracowania dotyczące zasad optymalnego stosowania PPI, nie znajdują przełożenia na codzienną praktykę lekarską. Pomimo względnej stałości wskazań do stosowania PPI w ostatniej dekadzie, obserwuje się nieproporcjonalny do tego stanu wzrost częstości przepisywania PPI przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Autorzy postulują, że konieczne jest prowadzenie działalności edukacyjnej, propagującej racjonalne stosowanie PPI.