Specjalizacje, Kategorie, Działy

Jak diagnozować zapalenie uchyłków jelita grubego – czy KT wystarczy?

Udostępnij:
Rozpoznanie zapalenia uchyłków jelita grubego opiera się zazwyczaj, oprócz obrazu klinicznego, na badaniu tomografii komputerowej (TK). Nierzadko jednak praktykuje się wykonywanie kolonoskopii w późniejszym czasie w celu wykluczenia innych patologii jelita grubego, mogących imitować zapalenie uchyłków. W jednym z ostatnich wydań Intestinal Research ukazała się ciekawa praca, w której zbadano, czy wykonywanie kolonoskopii w takiej sytuacji klinicznej jest rzeczywiście niezbędne i czy zmienia rozpoznanie, dostarczając nowych informacji.
Autorzy dokonali retrospektywnej analizy dalszych losów chorych, u których na podstawie obrazu klinicznego oraz wyniku badania KT rozpoznano zapalenie uchyłków jelita grubego. Oceniano zwłaszcza u ilu spośród z nich w dalszej obserwacji rozpoznawano raka jelita grubego. Autorzy skupili się szczególnie na tych chorych, u których w późniejszym czasie wykonywano w ramach uzupełnienia diagnostyki kolonoskopię.
W analizie uwzględniono 177 chorych. 97 pacjentów stanowili mężczyźni. U 61 wykonano kolonoskopię w okresie maksymalnie 1 roku od rozpoznania zapalenia uchyłków. Nie wykryto w tym czasie żadnego przypadku raka jelita grubego, ani żadnego zaawansowanego gruczolaka. U 19 (31%) stwierdzono 1 lub więcej polipów jelita grubego, u 11 (18%) były to gruczolaki. Kolonoskopia nie skutkowała zmianą rozpoznania uchyłkowatości jelita grubego w żadnym przypadku. U żadnego chorego, spośród 116 chorych, u których nie wykonywano kolonoskopii po rozpoznaniu zapalenia uchyłków, nie zdiagnozowano w ciągu roku obserwacji raka jelita grubego.
Jak więc podkreślają autorzy, wydaje się, że nie ma konieczności wykonywania kolonoskopii w ramach kontroli rozpoznania u chorych, u których na podstawie typowych objawów i obrazu KT rozpoznano zapalenie uchyłków jelita grubego.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.