Specjalizacje, Kategorie, Działy

Jedna wątroba – dwóch biorców?

Udostępnij:
Działy: Varia Aktualności
Naukowcy z Boston Children’s Hospital po przeprowadzeniu badań doszli do wniosku, że nic nie stoi na przeszkodzie, by wątrobę pobraną od zmarłego dorosłego dawcy dzielić na dwie nierówne części. Większą można przeszczepić dorosłym pacjentom, a mniejszą dzieciom. Ich analizy i wnioski opublikowano w Journal of American College Surgeons.
Do takich wniosków badacze doszli m.in. po analizie danym United Network for Organ Sharing, z lat 1995 – 2010. Obliczali proporcje przeżycia dorosłych po przeszczepie wątroby, którzy otrzymali cały organ, albo jego część. Zaobserwowali, iż większość pacjentów, którzy otrzymali fragment wątroby, mieli takie samo ryzyko niepowodzenia operacji, co chorzy, którzy dostali cały organ.
Dr Heung Bae Kim z Boston Children’s Hospital, współautor badania przypomina, że niemowlęta, które czekają na dawcę wątroby mają największą śmiertelność pośród wszystkich kandydatów oczekujących na przeszczep tego organu. Informuje, ż wiele z nich umiera w oczekiwaniu na wątrobę o odpowiednim rozmiarze. Jego zdaniem, jeżeli dana placówka ma szansę na podzielenie wątroby między dwóch pacjentów, nie powinna się wahać.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.