Specjalizacje, Kategorie, Działy

Komórki raka jelita grubego zależne od siarkowodoru

Udostępnij:
Działy: Varia Aktualności
Badania naukowców z University of Texas Medical Branch dowiodły związek pomiędzy wzrostem komórek raka jelita grubego a siarkowodorem. Ich zdaniem, komórki są zależne od tego związku.
Na trop wzmożonego wytwarzania siarkowodoru natrafiono, przyglądając się β-syntezie cystationinowej (CBS). W komórkach raka jelita grubego powstaje jej o wiele więcej niż w zdrowej tkance. Podczas eksperymentów okazało się, że po chemicznym zablokowaniu aktywności CBS doszło do upośledzenia wzrostu komórek nowotworowych. Po przeszczepieniu myszom ludzkich komórek raka jelita grubego zaobserwowano, że bez siarkowodoru guzy rosły o wolniej. Odnotowano też spadek angiogenezy, tj. guzy nie mogły wytworzyć wokół siebie sieci nowych naczyń, by zadbać o dopływ odpowiedniej ilości tlenu i składników odżywczych.
Jak wyjaśnia prof. Csaba Szabo z University of Texas Medical Branch, komórki raka jelita grubego kochają siarkowodór i są od niego zależne.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.