Specjalizacje, Kategorie, Działy

Krwawienie z wrzodu żołądka u chorych z marskością wątroby

Udostępnij:
Krwawienie z wrzodu żołądka (ang. peptic ulcer bleeding – PUB) jest według wielu danych literaturowych najczęstszą przyczyną krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego na świecie. Uważa się, że PUB jest zazwyczaj związany z zakażeniem Helicobacter pylori lub stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Natomiast w grupie chorych z marskością wątroby PUB stanowi ok. 30% przyczyn krwawienia z przewodu pokarmowego ogółem, a 50% - jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie inne przyczyny krwawienia poza krwawieniem z żylaków przełyku. W przeciwieństwie jednak do krwawienia z żylaków przełyku, rokowanie oraz zasady postępowania w PUB u chorych z marskością wątroby są słabiej zbadane i opisane. Wynika to częściowo z faktu, ze chorzy z marskością wątroby z PUB są często wykluczani z analiz w dużych randomizowanych badaniach dotyczących PUB.
W jednym z ostatnich wydań Alimenatry Pharmacology and Therapeutics ukazała się praca autorów francuskich, którzy próbują odpowiedzieć na pytanie czy czynniki ryzyka PUB oraz rokowanie i przebieg PUB jest taki sam u chorych z marskością wątroby, jak w pozostałej grupie pacjentów.
Badanie miało charakter prospektywny i uwzględniało chorych hospitalizowanych w jednostce reprezentowanej przez autorów w okresie 2008 – 2011. pacjentów podzielono na dwie grupy – w zależności od tego czy stwierdzano u nich marskość wątroby czy nie. W analizie uwzględniono ostatecznie 203 chorych z PUB. U 29 chorych stwierdzono dodatkowo marskość wątroby, u 174 rozpoznano PUB bez towarzyszącej marskości. Dane demograficzne w obu grupach nie różniły się istotnie w zakresie większości badanych parametrów. Wykazano jednak istotną różnicę w zakresie etiologii PUB. Mianowicie u chorych bez marskości istotnie częściej wykazywano obecność zakażenia H. pylori (48,8% vs 10,3%; p<0.0001), chorzy ci także częściej stosowali niesteroidowe leki przeciwzapalne (odpowiednio 54% vs 17,2%; p<0.0001). Natomiast rokowanie i przebieg PUB w obu grupach był podobny. Ponowne krwawienie wystąpiło u 7% vs 6,9% (p=0.31) w grupie z marskością i bez marskości wątroby. Konieczność podjęcia leczenia chirurgicznego oscylowała odpowiednio w granicach 0 vs 1,7% (p=0.31), embolizację tętniczą podejmowano u 10,3% vs 8,6% (p=0.76) chorych, a śmiertelność wynosiła odpowiednio 3% vs 1,1% (p=0.87).
Podsumowując autorzy sugerują, że być może PUB u chorych z marskością wątroby jest innym pod względem patofizjologicznym schorzeniem niż u chorych bez marskości, ale rokowanie i przebieg PUB w obu grupach są podobne.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.