Specjalizacje, Kategorie, Działy

MABp1 – nowa nadzieja dla chorych na raka jelita grubego

Udostępnij:
Jak wykazują prezentowane podczas kongresu wyniki badania klinicznego 3. fazy nowe przeciwciało przeciwko interleukinie 1-alfa jest bezpieczne, dobrze tolerowane i istotnie poprawia wyniki w porównaniu do placebo u chorych na zaawansowanego raka jelita grubego (abstrakt O-027).
Xilonix jest pierwszym przeciwciałem monoklonalnym wiążącym i neutralizującym interleukinę-1 alfa (IL-1α). W guzie nowotworowym IL-1α nasila angiogenezę dostarczając kluczowego zaopatrzenia komórek w krew, przyczynia się również do utraty masy mięśniowej i spadku masy ciała. Dodatkowo wpływając na ośrodkowy układ nerwowy, może powodować zmęczenie, niepokój, jadłowstręt, związane z zaawansowanym procesem nowotworowym.

Do przedstawionego badania włączono 309 chorych na przerzutowego raka jelita grubego, nieodpowiadających na leczenie standardową chemioterapią opartą na oksaliplatynie i irynotekanie, u których dodatkowo stwierdzono objawy kliniczne choroby, takie jak ból, zmęczenie, utratę masy ciała oraz wykładniki systemowego procesu zapalnego. Dodatkowo badacze wprowadzili także nowe kryteria obiektywnej odpowiedzi na leczenie na podstawie kontroli objawów choroby, które powstały we współpracy z European Medicines Agency’ Scientific Advice Working Group. Kryteria te wraz z wynikami absorpcjometrii podwójnej energii promieniowania oraz kwestionariuszem jakości życia EORTC-QLQC30 służyły do oceny kontroli choroby.

Chorych w stosunku 2:1 losowo przydzielono do grupy otrzymującej MABp1 i najlepsze leczenie objawowe (ang. best supportive care, BSC) oraz placebo wraz z BSC. Leczenie MABp1 związane było z istotnym wzrostem odsetka odpowiedzi klinicznych. Odpowiedź na leczenie uzyskano u 33 proc. chorych otrzymujących MABp1 i 19 proc. chorych otrzymujących placebo (p=0,0045). Chorzy, którzy wykazywali kliniczną odpowiedź na leczenie żyli blisko trzykrotnie dłużej niż chorzy, którzy takiej odpowiedzi nie wykazywali (odpowiednio 11,5 i 4,2 miesiąca). Badacze wykazali również, że mierniki poprawy stanu zdrowia korelowały z poprawą w zakresie parametrów laboratoryjnych, takich jak ilość leukocytów czy parametrów stanu zapalnego. W grupie otrzymującej MABp1 odnotowano też znacznie mniej działań niepożądanych w porównaniu do placebo.

Badacze podkreślają, że Xilinox jest dobrze tolerowany i wykazuje aktywność u chorych na zaawansowanego raka jelita grubego. Badanie to pokazuje również, że stan ogólny może być miernikiem skuteczności leczenia przeciwnowotworowego zaawansowanego, opornego na leczenie raka jelita grubego.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.