GASTROENTEROLOGIA
Choroby jelita cienkiego i grubego – w tym IBS
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Ministerstwo Zdrowia: znamy sytuację chorych na NZJ, leczenie biologiczne możliwe ambulatoryjnie. Czy na pewno?

Udostępnij:
Chorzy na nieswoiste zapalenia jelita mają utrudniony dostęp do leczenia biologicznego. Dotyczy to zarówno dzieci jak i dorosłych. Resort zdrowia zapytaliśmy o dzieci, a konkretnie o adalimumab i możliwość jego podawania poza szpitalem. Oto odpowiedź:
- Zgodnie z załącznikiem nr 1k do Zarządzenia Nr 66/2016/DGL Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 30 czerwca 2016 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy zdrowotne (lekowe) realizacja programu lekowego Leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna (chLC) możliwa jest we wszystkich trzech trybach tj. w trybie ambulatoryjnym, trybie jednodniowym, trybie hospitalizacji. Należy pamiętać, że wybór trybu realizacji świadczenia w celu podania leku jest podyktowany względami klinicznymi. Jeżeli stan zdrowia pacjenta nie wymaga hospitalizacji lek może być podawany w trybie ambulatoryjnym. Decyzje podejmowane są przez lekarza, który dokumentuje ten fakt w dokumentacji medycznej - napisało ministerstwo.

Dalej resort dodaje: - Ministrowi Zdrowia znana jest sytuacja osób chorych na nieswoiste zapalenia jelit. Resort zdrowia zaznajomił się ze stanowiskiem lekarzy i pacjentów w przedmiotowej sprawie oraz rozpoczął prace wewnątrzresortowe, których celem jest znalezienie jak najlepszych rozwiązań w przedmiotowej kwestii.

Pytanie brzmiało: Zwracam się z prośbą o informacje dotyczące dostępności leku adalibumab dla dzieci chorych gastroenterologicznie poza podaniem szpitalnym. Czy planowane są zmiany w programach lekowych i rozszerzenie wiekowej grupy wskazań – jakie zmiany, kiedy i na co mogą liczyć mali pacjenci?

Resort nie odniósł się jednak do konkretnego leku adalimumabu oraz zmian, na jakie mogą liczyć mali pacjenci. Ale skoro odpowiada, że ambulatoryjnie można leczyć, to znaczy, że można?

Małgorzata Mossakowska z J-elita odpowiada: - Ta odpowiedź to zupełna kpina. Niestety u dzieci adalimumabu nie można podać ambulatoryjnie, w trybie jednodniowym, bo nikt nie zwraca pieniędzy za lek. Czyli przychodnia, oddział podając go ambulatoryjnie musiałby się zadłużać. Trzydniowa zbędna hospotalizacja pozwala za to szpitalowi nie popaść w długi. Kosztów, które to generuje dla społeczeństwa nikt nie liczy.

Rzecz dotyczy około 40 dzieci.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.