Specjalizacje, Kategorie, Działy

Modyfikacja stylu życia u chorych z chorobą refluksową przełyku z dominacją objawów występujących w nocy

Udostępnij:
Obecność objawowej choroby refluksowej przełyku z objawami występującymi w nocy (ang. nocturnal gastroesophageal reflux disease), takimi jak zgaga czy zaburzenia snu w sposób istotny obniżają jakość życia. Jak wspomniano, najczęstszym objawem w takiej sytuacji klinicznej jest zgaga, ale powszechnie spotykane są również objawy atypowe GERD.
Nierzadko także właśnie u chorych z dominującymi nocnym objawami choroby spotyka się takie powikłania, jak zapalenie przełyku, zwężenie przełyku czy przełyk Barretta. Wykazano, że zarzucanie treści żołądkowej do przełyku w GERD w nocy ma mniejszą częstotliwość niż w ciągu dnia, ale epizody takiego refluksu trwają istotnie dłużej. Podstawowym krokiem terapeutycznym w takim przypadku jest zmiana stylu życia, aczkolwiek niewiele jest badań, które problem ten próbowałyby potwierdzić metodami naukowymi. Jedną z takich proponowanych, a nie do końca zbadanych modyfikacji stylu życia jest unoszenie wezgłowia łóżka na czas snu. W ostatnim wydaniu Journal of Gastroenterology and Hepatology ukazała się praca, która zgłębia to ciekawe z praktycznego punktu widzenia zagadnienie.
Do analizy włączono chorych z objawowym GERD w godzinach nocnych, u których potwierdzono w 24-godzinnej pH-metrii obecność istotnych klinicznie kwaśnych refluksów w pozycji leżącej. W dniu 1 przeprowadzano 24-godzinną pH-metrię – pacjent wówczas otrzymywał zalecenie spania „na płasko”. Następnie chorzy kolejne noce aż do 7 dnia obserwacji spali z wezgłowiem uniesionym. Badania pH-metryczne wykonywano w dniu 2 oraz 7 eksperymentu.
Analiza statystyczna wykazała, że porównując dzień 7 z dniem 1 doszło do istotnej statystycznie poprawy w zakresie między innymi takich parametrów, jak czas trwania kwaśnych refluksów, ilość kwaśnych refluksów czy nasilenie objawów klinicznych. U 65% chorych doszło do istotnej poprawy w zakresie stwierdzanych uprzednio zaburzeń snu.
Autorzy sugerują więc, że należy z pełnym przekonaniem zalecać chorym z GERD z obecnością objawów w godzinach nocnych unoszenie wezgłowia łóżka, z uwagi na prostotę tej modyfikacji stylu życia i jej skuteczność kliniczną zobiektywizowaną w cytowanym badaniu analizą pH-metryczną.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.