Specjalizacje, Kategorie, Działy

NAFLD i alkoholowe stłuszczenie wątroby – czy są różnice w rokowaniu?

Udostępnij:
Na łamach czasopisma BMC Gastroenterology ukazała się ciekawa z praktycznego punktu widzenia praca, w której podjęto próbę oceny, czy rokowanie u chorych z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby (NAFLD) i chorobą stłuszczeniową wątroby na tle alkoholowym (AFLD) jest różne w związku z różną etiologia uszkodzenia narządu.
Praca miała charakter retrospektywny i obejmowała chorych, u których wykonywano biopsję wątroby w latach 1984-2009 w National University Hospital w Islandii. W analizie uwzględniono chorych z rozpoznanym stłuszczeniem wątroby w przebiegu NAFLD lub AFLD. Zidentyfikowano 151 chorych z NAFLD i 94 pacjentów z AFLD, średni czas przeżycia chorych wynosił odpowiednio 24 lata i 20 lat i nie różnił się istotnie między obiema grupami. 7% chorych z NAFLD rozwinęło marskość wątroby, w grupie AFLD odsetek te był większy i wyniósł 20% - różnica ta była istotna statystycznie. W grupie chorych z alkoholowym tłem uszkodzenia wątroby to właśnie choroba tego narządu była główną przyczyna zgonu, podczas gdy u chorych z NAFLD dotyczyło to 7% pacjentów, a główną przyczyną zgonów były choroby sercowo-naczyniowe.
Autorzy podkreślają, że chorzy ze stłuszczeniową chorobą wątroby niezależnie od jego tła mają większe ryzyko zgonu z powodu choroby wątroby niż populacja ogólna, ale wśród chorych z AFLD ten odsetek jest szczególnie wysoki. Grupa ta charakteryzuje się także nieco gorszym rokowaniem w obserwacji długoterminowej w porównaniu z chorymi z NAFLD.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.