Specjalizacje, Kategorie, Działy

Nawrót poalkoholowej marskości u pacjentów po przeszczepie wątroby

Udostępnij:
Alkoholowa choroba wątroby to jedno z głównych wskazań do transplantacji wątroby. Dotychczas nie oceniano częstości występowania nawrotów marskości poalkoholowej po przeszczepieniu z tego powodu. Tematem tym zajęli się Jérôme Dumortier i wsp., a wyniki badań opublikowali w "The American Journal of Gastroenterology".
Do badania włączono pacjentów, którym przeszczepiono wątrobę z powodu alkoholowej choroby wątroby w latach 1990 – 2007. U 712 spośród 1 894 osób, którym przeszczepiono wątrobę, zabieg ten przeprowadzono z powodu alkoholowej marskości wątroby – każdy z nich przeżył po przeszczepie powyżej 6 miesięcy. Średni czas obserwacji wyniósł 9 lat. W czasie tym u 128 osób (średni wiek w momencie transplantacji 47.2±7.1 lat; 78,9% stanowili mężczyźni) odnotowano powrót do nadużywania alkoholu (18% pacjentów, którym przeszczepiono wątrobę z powodu marskości poalkoholowej). Mediana czasu do powrotu do nadużywania alkoholu wynosiła 25 miesięcy (zakres 4 – 157 miesięcy) od transplantacji.
Marskość poalkoholową przeszczepionej wątroby zidentyfikowano u 41 pacjentów, którzy powrócili do nadużywania alkoholu (32%). Mediana czasu do rozpoznania tego schorzenia wynosiła 5,1 roku (zakres 1,8–13,9) od momentu transplantacji oraz 4 lata (zakres 1,2–11,5) od stwierdzenia ponownego nadużywania alkoholu.
Z ryzykiem ponownego rozwoju poalkoholowej marskości wątroby wiązały się młodszy wiek pacjentów oraz krótszy czas abstynencji przed przeszczepieniem wątroby. 1-, 5-, 10- oraz 15-letnie przeżycie wśród pacjentów z marskością poalkoholową w przeszczepionej wątrobie wynosiło odpowiednio 100, 87,6, 49,7 oraz 21.0%, co stanowiło wartości niższe w porównaniu z pacjentami, u których tego schorzenia nie stwierdzono – 100, 89,4, 69,9 oraz 41,1% (P<0.001).
Reasumując, marskość poalkoholowa w przeszczepionej wątrobie występuje u <6% pacjentów, którym przeszczepiano wątrobę z powodu alkoholowej choroby wątroby. U jednego pacjenta na trzech, którzy po transplantacji powrócili do nadużywania alkoholu w czasie 5 lat od zabiegu, rozwija się ponowna marskość poalkoholowa. Rokowanie u tych pacjentów jest niekorzystne.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.