Specjalizacje, Kategorie, Działy

Niedobory wapnia mogą sprzyjać zapadalności na raka jelita grubego

Udostępnij:
Naukowcy z Uniwersytetu Michigan odkryli zależność między niskim poziomem wapnia a rozwojem raka jelita grubego. W dojściu do takiego wniosku badaczom pomogła niewielka ryba akwariowa - danio pręgowany -często wykorzystywana do badań.
W ramach prowadzonych badań skupiono się na rybach we wczesnej fazie larwalnej. Badacze użyli białka fluorescencyjnego do oznaczenia tych komórek tkanki nabłonka, które odpowiedzialne są za absorpcję wapnia. Poprzez takie działanie zidentyfikowano proces prowadzący do patologicznego wzrostu komórek jelita grubego, który może prowadzić do rozwoju zmian nowotworowych u osobników z deficytem wapnia. Zaobserwowano, że gdy ryby umieszczono w wodzie pozbawionej wapnia, aktywacji ulegał czynnik wzrostu, silnie stymulujący podziały oraz wzrost komórek nabłonka. Ważną rolę odgrywały wówczas kanały wapniowe TRPV5 i TRPV6. Stanowią one mechanizm pozwalający na przetrwanie w warunkach niedoboru tego pierwiastka.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.