Specjalizacje, Kategorie, Działy

Niewłaściwe stosowanie inhibitorów pompy protonowej u chorych hospitalizowanych

Udostępnij:
Inhibitory pompy protonowej (ang.proton pump inhibitors – PPI), z uwagi na skuteczność kliniczną i bezpieczeństwo stosowania, należą do najczęściej używanych leków na świecie. Następstwem tego jest obserwowane w ostatnich latach zjawisko nadużywania tych leków, a także niewłaściwego ich stosowania. Na łamach Digestive Diseases and Science ukazały się wyniki ciekawego prospektywnego badania przekrojowego, w którym poruszono zagadnienie niewłaściwej aplikacji PPI u osób hospitalizowanych.
Autorzy dokonali oceny wskazań, dawek i czasu stosowania PPI u osób hospitalizowanych, uwzględniając grupę 447 kolejno włączanych do analizy pacjentów. U 57.5% spośród nich stosowano PPI, z czego u 26.8% oceniono, że wskazania do ich włączenia były niejasne lub niewłaściwe. U 68.4% stosowano dawki większe niż zalecane w rekomendacjach. W tej grupie u prawie co drugiego chorego nie podjęto redukcji dawki, a u co czwartego nie zakończono stosowania leku, pomimo wskazań do tego. Nie wykazano, aby wiek chorych, płeć, długość czasu hospitalizacji były powiązane ze stosowaniem PPI. Wykazano natomiast, że osoby otrzymujące kwas acetylosalicylowy częściej również otrzymywały PPI, ale powszechnym zjawiskiem było podawanie PPI w zbyt dużych dawkach. Wykazano także, że chorzy hospitalizowani na oddziałach chirurgicznych otrzymywali istotnie częściej PPI, a także że, częściej niż inni chorzy, leczeni byli zbyt dużymi dawkami PPI. Najczęściej niewłaściwie aplikowanymi lekami z grupy PPI były omeprazol i lansoprazol.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.