Specjalizacje, Kategorie, Działy

Nowy lek zaaprobowany przez FDA do leczenia nieswoistych zapaleń jelit

Udostępnij:
Vedolizumab może być stosowany w leczeniu pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego oraz z chorobą Leśniowskiego-Crohna.
Komisja Europejska oraz amerykańska Agencja Żywności i Leków (Food and Drug Administration) zaaprobowały preparat o nazwie Entyvio (vedolizumab) do leczenia dorosłych pacjentów z umiarkowanym i ciężkim wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego lub z chorobą Leśniowskiego-Crohna. Nowy lek można stosować w u osób, u których co najmniej jedna z wcześniejszych metod leczenia (kortykosteroidy, leki immunomodulujące, leki anty-TNF) okazała się nieskuteczne. Bezpieczeństwo i skuteczność vedolizumabu w WZJG zostały potwierdzone w 2 próbach klinicznych, w których uczestniczyło blisko 1000 pacjentów. Wykazały one, że po zastosowaniu nowego leku w porównaniu do placebo, więcej osób osiągnęło stan remisji oraz poprawę obrazu jelit w badaniu endoskopowym. Natomiast w badania dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa terapii opartej na vedolizumabie u pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna zaangażowanych było ok. 1500 chorych w 3 próbach klinicznych. Również w tym przypadku nowy lek charakteryzował się zdecydowanie wyższą skutecznością niż placebo.

Entyvio jest antagonistą receptora integryny, który jest zaangażowany w prawidłowe funkcjonowanie połączeń między komórkami. Vedolizumab działa zaś poprzez blokowanie jego połączenia ze specyficznymi białkami obecnymi na wewnętrznej powierzchni naczyń krwionośnych. W efekcie dochodzi do zablokowania migracji krążących komórek prozapalnych do zmienionych zapalnie obszarów przewodu pokarmowego.

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi obserwowanymi u pacjentów leczonych vedolizumabem należą bóle głowy i stawów, nudności oraz gorączka. Natomiast najpoważniejszymi efektami ubocznymi są poważne infekcje, reakcje nadwrażliwości oraz hepatotoksyczność.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.