Specjalizacje, Kategorie, Działy

Ocena stanu odżywienia u dzieci z nadciśnieniem wrotnym

Udostępnij:
Stan odżywienia u dzieci z nadciśnieniem wrotnym odgrywa ważną rolę w skuteczności terapii oraz rokowaniu. Bardzo ważne znaczenie ma wczesne wykrycie zaburzeń stanu odżywienia i odpowiednie leczenie żywieniowe w tej grupie pacjentów.
Niedożywienie, opierając się na wskaźnikach Cole’a i BMI < 10. percentyla, zidentyfikowano u 60% dzieci z marskością żółciową, 55,5% z marskością pozapalną i 45,5% z blokiem przedwątrobowym. Oceniając BMC różnymi metodami, uzyskano zbliżone wyniki, nieróżniące się statystycznie między poszczególnymi metodami (r = 0,97). W przypadku masy tłuszczowej korelacje były znacząco mniejsze. Największą zawartość wody całkowitej stwierdzono u dzieci z marskością żółciową. Stężenie witaminy było mniejsze u wszystkich dzieci z nadciśnieniem wrotnym, zwłaszcza w grupie z marskością żółciową. Nie wykazano zależności wykładników stanu zapalnego od parametrów czynności wątroby u dzieci z nadciśnieniem wrotnym.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.