Specjalizacje, Kategorie, Działy

Ostre zapalenie trzustki u chorych na cukrzycę

Udostępnij:
Ostre zapalenie trzustki (OZT) ma zazwyczaj przebieg łagodny i samoograniczający się. Jednak u około co dziesiątego chorego może mieć przebieg ciężki, wówczas rokowanie jest znacznie gorsze, a stan ten może prowadzić do niewydolności wielonarządowej i zgonu. W ostatnich dekadach obserwuje się wzrost częstości występowania OZT. Trudno jednak jednoznacznie wskazać czynnik bądź czynniki, które w sposób najistotniejszy wpływają na ten trend epidemiologiczny.
Kamica żółciowa oraz nadużycie alkoholu należą do najczęstszych przyczyn OZT. Wskazuje się także na szereg innych czynników zwiększających ryzyko rozwoju OZT. Pozostaje nie do końca wiadome natomiast czy istnieje związek pomiędzy zachorowaniem na cukrzycę a rozwojem OZT. Pośrednio taki związek zapewne istnieje, cukrzyca typu 2 bowiem często występuje u osób otyłych, u których stwierdza się inne czynniki ryzyka OZT (czynniki ryzyka kamicy, jak chociażby otyłość czy zaburzenia lipidowe krwi). Jak do tej pory jednak nie przeprowadzano większych meta-analiz łączących w ewentualny związek przyczynowo-skutkowy wzrastającą na świecie zachorowalność na cukrzycę z coraz częstszym występowaniem OZT. Taką analizę przeprowadzili autorzy chińscy, a wyniki swej pracy opublikowali na łamach European Journal of Gastroenterology and Hepatology.
Autorzy dokonali meta-analizy uwzględniając badania obecne w bazach MEDLINE i EMBASE odpowiednio od roku 1966 i 1974, aż do stycznia 2012 roku.
Ostatecznie w analizie uwzględniono 7 artykułów, łączna ilość osób obejmowała 10523 przypadki OZT. Wykazano, że chorzy ze współistniejącą cukrzycą w porównaniu z chorymi bez cukrzycy wykazywali (niezależnie od danych dotyczących spożycia alkoholu, obecności kamicy żółciowej czy hiperlipidemii) istotnie wyższe ryzyko rozwoju OZT. Warto jednak podkreślić, że przeanalizowane przez autorów badania cechowały się dość małą homogennością. Dlatego autorzy analizy w podsumowaniu podkreślają, że pomimo iż istnieją pewne przesłanki, by wiązać zwiększone ryzyko rozwoju OZT z coraz częstszymi zachorowaniami na cukrzycę, potrzebne są dalsze badania by jednoznacznie taką tezę uprawdopodobnić.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.