Specjalizacje, Kategorie, Działy

Otyłość u dzieci najczęściej ma swój początek w wieku przedszkolnym

Udostępnij:
Wyniki badania zapadalności na otyłość wśród dzieci w wieku od 5 do 14 lat. Analizowane dane pochodziły z rejestru Early Childhood Longitudinal Study. Pomiary wysokości i masy ciała wykonywano raz w roku. Zastosowano definicję otyłości Centers for Disease Control and Prevention. Analizie poddano zapadalność na otyłość zależnie od wieku, płci, grupy etnicznej i innych czynników.
Cunningham i wsp. zauważyli, że choć dostępność danych na temat częstości występowania otyłości w Stanach Zjednoczonych jest bardzo dobra, brak informacji na temat zapadalności. Dlatego za cel swojego badania postawili oni określenie zapadalności na otyłość wśród dzieci w wieku od 5 do 14 lat. Analizowane dane pochodziły z rejestru Early Childhood Longitudinal Study, który obejmował 7738 dzieci będących w latach 1998-1999 w klasie zerowej. Początkowo w tej liczbie było 931 otyłych dzieci. Średnia długość okresu obserwacyjnego wyniosła 6.5 roku. Pomiary wysokości i masy ciała wykonywano raz w roku. Zastosowano definicję otyłości Centers for Disease Control and Prevention. Analizie poddano zapadalność na otyłość zależnie od wieku, płci, grupy etnicznej i innych czynników. Stwierdzono, że między 6. a 14. rż. częstość występowania otyłości zwiększyła się z 12% do 21%. W tym czasie spadała zapadalność na otyłość. Początkowo wynosiła ona 5.4%, a pod koniec okresu obserwacyjnego 1.7%. Cunningham i wsp. wykazali, że spośród wszystkich dzieci, które pod koniec badania były otyłe, trzy czwarte miało w wieku 5-6 lat masę ciała powyżej 70. centyla . Dlatego autorzy podsumowali uzyskane wyniki pisząc, że otyłość rozpoznawano głównie u młodszych dzieci. Te spośród dzieci, które rozpoczynając klasę zerową już miały nadwagę, narażone były na czterokrotnie większe ryzyko otyłości niż pozostałe.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.