GASTROENTEROLOGIA
Przewód pokarmowy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Otyłość u młodych mężczyzn zwiększa ryzyko raka wątroby

Udostępnij:
Jak wykazało nowe badanie, u młodych mężczyzn którzy mają nadwagę lub są otyli istnieje większe ryzyko poważnej choroby wątroby lub raka wątroby w późniejszym życiu, a ryzyko to jest szczególnie duże u chorych na cukrzycę typu 2. Wyniki badania opublikowano w Gut.
Badacze podkreślają konieczność podjęcia wczesnych interwencji mających na celu zmniejszenie częstości występowania nadwagi czy otyłości, a tym samym zmniejszenie zachorowalności na choroby wątroby w całym społeczeństwie.

Badacze podkreślili również, że mężczyźni, którzy są otyli w młodości powinni być poinformowani o ryzyku poważnych chorób wątroby, a w tym zachorowania na raka wątrobowokomórkowego w przyszłości, podobnie jak mężczyźni, u których rozwija się cukrzyca typu 2 niezależnie od wskaźnika masy ciała (ang. body mass index, BMI). Mężczyźni ci powinni być również poddawani badaniom przesiewowym w kierunku chorób wątroby w celu zmniejszenia śmiertelności z tego powodu.

Wysoki wskaźnik BMI jest znanym czynnikiem zwiększonego ryzyka ciężkich chorób wątroby i raka wątroby podobnie jak cukrzycy typu 2. Badacze wykazali już wcześniej, że nastoletni mężczyźni z wysokim BMI mają zwiększone ryzyko zgonu z powodu chorób wątroby w fazie schyłkowej, nawet jeżeli pod uwagę wzięte zostaną spożycie alkoholu, palenie papierosów czy używanie narkotyków.

Autorzy publikacji przeprowadzili duże populacyjne badanie kliniczne obejmujące ponad 1,2 miliona szwedzkich mężczyzn w wieku poborowym z lat 1969-1996. Mężczyzn obserwowano przez okres jednego roku. Badacze zbierali również dane dotyczące występowania poważnych chorób wątroby, raka wątroby oraz cukrzycy typu 2 z rejestrów populacyjnych podczas okresu obserwacji. Podczas okresu obserwacji ponad 34 milionów osobolat odnotowano 5281 przypadków poważnych chorób wątroby, w tym 251 przypadków raka wątroby. W porównaniu z mężczyznami o prawidłowej masie ciała, u mężczyzn z nadwagą stwierdzono prawie połowę większe ryzyko, a u otyłych mężczyzn ponad dwukrotnie wyższe ryzyko choroby wątroby późniejszym wieku.

Otyli mężczyźni z cukrzycą typu 2 mają trzykrotnie wyższe ryzyko poważnej choroby wątroby niż mężczyźni bez cukrzycy.

Najwyższe ryzyko zachorowania na raka wątrobowokomórkowego stwierdzono u mężczyzn z BMI ≥ 30 kg/m2 i jest to zgodne z wynikami wcześniejszych badań, w których wykazano, że otyłość związana jest z marskością wątroby i rakiem wątrobowokomórkowym. Co ważne, nowe badanie wykazało, że to zwiększone ryzyko jest obecne już u młodych mężczyzn.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.