Specjalizacje, Kategorie, Działy

Pentoksyfilina w leczeniu ciężkiego zapalenia alkoholowego wątroby

Udostępnij:
W 9/10 ocenianych badań czas trwania leczenia pentoksyfiliną ciężkiego AH wynosił 28 dni.
Ostre alkoholowe zapalenie wątroby (ang. acute alcoholic hepatitis – AH) jest jedną z
manifestacji alkoholowej choroby wątroby i charakteryzuje się złym rokowaniem. Pentoksyfilina – doustny preparat blokujący aktywność czynnika martwicy nowotworów, jest stosowany w tym wskazaniu, jako że istnieją dowody na to, że lek ten zmniejsza śmiertelność oraz częstość występowania zespołu wątrobowo-nerkowego u chorych z ciężkim AH.
W ostatnim wydaniu Alimentary Pharmacology and Therapeutics opublikowano wyniki pracy, w której podjęto próbę podsumowania wiedzy na temat skuteczności pentoksyfiliny w leczeniu ciężkiego AH.
Dokonano przeglądu systematycznego literatury poświęconej temu zagadnieniu. Do analizy włączono randomizowane badania, których wyniki opublikowano w formie pełnych artykułów, jak i w formie doniesień zjazdowych.
Ostatecznie uwzględniono w analizie 10 badań (opublikowanych jako 6 pełnych artykułów i 4 streszczenia), które obejmowały 884 pacjentów. Stwierdzono dość dużą heterogenność w zakresie zdefiniowania grup kontrolnych w poszczególnych badaniach oraz w zakresie punktów końcowych badań. W 9/10 ocenianych badań czas trwania leczenia pentoksyfiliną ciężkiego AH wynosił 28 dni. Analiza wykazała, ze stosowanie pentoksyfiliny zmniejsza ryzyko rozwoju zespołu wątrobowo-nerkowego w porównaniu z placebo, natomiast nie wpływa na odsetek przeżyć w obserwacji miesięcznej.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.