Specjalizacje, Kategorie, Działy

Pentoksyfilina wpływa korzystnie na przebieg NASH

Udostępnij:
Szacuje się, że blisko 60 milionów obywateli USA choruje na niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby (NAFLD – nonalcoholic fatty liver disease). W ostatnim wydaniu Hepatology zaprezentowano wyniki randomizowanego, kontrolowanego placebo badania, które dotyczyło tego problemu.
Jak wiadomo NAFLD obejmuje kilka postaci choroby – od prostego stłuszczenia narządu, poprzez zapalenie wątroby w przebiegu schorzenia (NASH – nonalcoholic steatohepatitis), aż po marskość. Wciąż istnieje szereg kontrowersji odnośnie do postępowania farmakologicznego u chorych z NASH. Podstawowym zjawiskiem patofizjologicznym w przebiegu NASH jest obecność procesu zapalnego powstałego w zmienionym histologicznie i „metabolicznie” (stłuszczenie) miąższu wątroby. Kluczową cytokiną jest w tym przypadku czynnik martwicy nowotworów alfa (TNF-α). Jednym z silnych inhibitorów TNF-alfa jest natomiast pentoksyfilina. Stąd istniały podstawy teoretyczne do podjęcia próby oceny skuteczności tego leku w leczeniu chorych z NASH.
W badaniu uczestniczyło 55 chorych. U wszystkich potwierdzono histopatologicznie obecność NASH. Następnie pacjentów podzielono na 2 grupy – 26 chorych otrzymywało pentoksyfilinę w dawce 400mg 3 razy dziennie przez okres 1 roku, a 29 - placebo.
Po roku chorzy byli poddawani ponownej ocenie histopatologicznej. W ocenie posiłkowano się skalą NASH activity score – NAS, skupiając się na 3 elementach – stopniu stłuszczenia, nasileniu zapalenia i obecności zwyrodnienia balonowatego hepatocytów. Pierwotnym punktem końcowym badania była regresja zmian histologicznych o co najmniej 2 punkty w porównaniu z oceną wyjściową.
Zarówno analiza per protocol, jak i intention to treat pokazały, że znamiennie częściej pierwotny cel badania osiągano wśród pacjentów leczonych pentoksyfiliną (odpowiednio 50% vs 15,4% oraz 28,5% vs 13,8%). Pentoksyfilina skuteczniej w porównaniu z placebo zmniejszała nasilenie zapalenia i stopień stłuszczenia wątroby. Jedynie różnic między grupami badawczymi nie odnotowano w odniesieniu do zwyrodnienia balonowatego hepatocytów. Wykazano także, że pentoksyfilina skuteczniej od placebo zmniejsza nasilenie włóknienia w narządzie, aczkolwiek różnica ta nie była istotna statystycznie.
Tak więc pentoksyfilina jest lekiem, który najprawdopodobniej może znaleźć zastosowanie w terapii NASH. Jedną z istotnych zalet leku, oprócz skuteczności potwierdzonej histologicznie, jest jego bardzo dobra tolerancja i bezpieczeństwo stosowania.

 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.