Specjalizacje, Kategorie, Działy

Perforacja w trakcie kolonoskopii – nowe spojrzenie na czynniki ryzyka

Udostępnij:
Perforacja jelita należy do najpoważniejszych powikłań kolonoskopii. Powikłanie to zdarza się rzadko, ale częstość ta rośnie wraz z dynamicznym rozwojem nowoczesnych technik z zakresu endoskopii zabiegowej. Pomimo wieloletnich obserwacji, wciąż istnieją spory, jakie czynniki w głównej mierze wpływają na ryzyko perforacji w trakcie kolonoskopii. W czasopiśmie Clinical Gastroenterology and Hepatology ukazała się praca Barbary Bielawskiej i zespołu z Queen’s University w Kingston (Ontario) w Kanadzie, poświecona temu ważnemu zagadnieniu.
Perforacja jelita należy do najpoważniejszych powikłań kolonoskopii. Powikłanie to zdarza się rzadko, ale częstość ta rośnie wraz z dynamicznym rozwojem nowoczesnych technik z zakresu endoskopii zabiegowej. Pomimo wieloletnich obserwacji, wciąż istnieją spory, jakie czynniki w głównej mierze wpływają na ryzyko perforacji w trakcie kolonoskopii. W czasopiśmie Clinical Gastroenterology and Hepatology ukazała się praca Barbary Bielawskiej i zespołu z Queen’s University w Kingston (Ontario) w Kanadzie, poświęcona temu ważnemu zagadnieniu.
Autorzy dokonali retrospektywnej analizy multiwariancji dotyczących czynników ryzyka wczesnych perforacji jelita grubego – tzn. takich, które miały miejsce w trakcie kolonoskopii i zostały wykryte w trakcie badania lub tuż po jego zakończeniu. Autorzy korzystali z bazy Clinical Outcomes Research Initiative National Endoscopic Database. Analiza skupiła się na obecności wielu potencjalnych czynników mogących mieć wpływ na ryzyko perforacji, w tym na specjalności i doświadczeniu lekarza wykonującego badanie czy sposobie znieczulenia.
Zidentyfikowano 1144900 kolonoskopii, wykonywanych w 85 ośrodkach. Badania te powikłane były w sumie 192 perforacjami. Wykazano, że starszy wiek pacjenta, wyższy wynik w klasyfikacji ASA (American Society of Anesthesia), płeć żeńska, aktualna jakakolwiek terapia oraz obecność polipów o średnicy powyżej 10mm wiązały się ze zwiększonym ryzykiem perforacji. Większe ryzyko perforacji dotyczyło także kolonoskopii, wykonywanych przez chirurgów oraz lekarzy o nieznanej specjalizacji, w porównaniu do badań przeprowadzanych przez gastroenterologów. Sedacja propofolem nie miała natomiast wpływu na ryzyko perforacji.
W podsumowaniu autorzy podkreślają, że obok znanych czynników ryzyka perforacji w czasie kolonoskopii, niniejsze badanie pokazuje także, że nie tylko doświadczenie, ale także specjalność lekarza wykonującego badanie może mieć wpływ na ryzyko wystąpienia tego powikłania.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.