Specjalizacje, Kategorie, Działy

Pokarmy trudniejsze do pogryzienia: ta sama sytość, a mniej kalorii

Udostępnij:
Wiadomo, że długość czasu potrzebnego na przeżucie kęsa pokarmowego wpływa na to, jak skutecznie różne dania zaspokajają głód. Bolhuis i wsp. przeprowadzili eksperyment dietetyczny, który miał na celu sprawdzić, czy spożywanie pokarmów trudniejszych do pogryzienia będzie skutkować zmniejszeniem liczby spożywanych kalorii w południe oraz w ciągu dnia.
W badaniu wzięło udział 50 zdrowych osób w średnim wieku 21 lat o prawidłowej masie ciała. Zarówno w trakcie południowego, jak i popołudniowego posiłku, uczestnicy spożywali udostępnione przez badaczy pożywienie do sytości. Posiłek południowy jednego dnia badania składał się z hamburgera z miękką bułką oraz gotowanych warzyw, a drugiego dnia z hamburgera z twardą bułką i surowych warzyw (naprzemienny układ grup). Posiłek serwowany po 5 godzinach był ten sam w obu przypadkach: zawierał kurczaka, makaron i warzywa. Na podstawie zapisu wideo i innych pomiarów stwierdzono, że trudniejsze do przeżucia posiłki były spożywane mniejszymi kęsami, a w przeliczeniu na gram ich zjedzenie zajmowało więcej czasu i wymagało więcej przeżuwania (p < 0.05). Posiłki trudniejsze do pogryzienia zapewniały uczestnikom poczucie sytości przy średnio 13% mniejszej dawce kalorii (p < 0.001). Nie stwierdzono różnicy w kaloryczności posiłków popołudniowych w obu sytuacjach (p = 0.16). Według autorów wyniki badania wskazują na potencjał wpływu takich własności pożywienia jak twardość w redukcji ogólnej podaży energii w diecie.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.