Specjalizacje, Kategorie, Działy

Polipy jelita grubego u dzieci

Udostępnij:
Znaczenie kliniczne wczesnego wykrywania polipów jelita grubego w populacji osób dorosłych jest dobrze ugruntowane. Biorąc pod uwagę fakt, że większość przypadków raka jelita grubego powstaje w sekwencji gruczolak – rak, usuwanie nowotworów w fazie zmian łagodnych jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania zachorowalności na ten nowotwór złośliwy przewodu pokarmowego.
Wraz z wiekiem ilość polipów jelita grubego rośnie. Wiadomo jednak, że polipy jelita grubego spotykane są także wśród dzieci i młodzieży. Tutaj jednak ta częstość występowania jest mniejsza, a dane na ten temat nie są tak obszerne jak w przypadku populacji osób dorosłych. Największa z dotychczasowych analiz w tym zakresie wykazała, że u ok. 9% chorych (184/21117) w wieku pediatrycznym odnajdywane są polipy jelita grubego w trakcie kolonoskopii. W ostatnim wydaniu Digestive Diseases and Science ukazała się praca autorów amerykańskich, którzy poruszają to zagadnienie.
Dokonali oni analizy częstości detekcji polipów jelita grubego u osób w wieku do 20 roku życia zarejestrowanych w Pediatric Endoscopy Database System Clinical Outcomes Research Initiative (PEDS-CORI) w USA.
Analiza dotyczyła 13115 kolonoskopii wykonanych u 11637 chorych. Polipy jelita grubego wykryto w 810 badaniach (6.1%; 95% CI: 5.7-6.5%) przeprowadzonych u 705 (dane ogólne) pacjentów. Biorąc natomiast pod uwagę tylko chorych, u których wykonywano badanie kolonoskopowe z powodu krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, to w tej podgrupie u 12% badanych wykrywano polipy jelita grubego. Autorzy dokonali porównania danych klinicznych i demograficznych pomiędzy pacjentami, u których wykryto i nie wykryto polipów. Okazało się, że chorzy z obecnością polipów jelita grubego byli istotnie młodsi, częściej byli to chłopcy, rasy innej niż kaukaska i diagnozowano ich z powodu krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. W podgrupie 122 chorych, u których dokonano analizy histologicznej polipów – 70,5% stanowiły pojedyncze polipy młodzieńcze, u 15,5% były to mnogie polipy młodzieńcze, u 10,9% - gruczolaki jelita grubego, a u 3,1% polipy hiperplastyczne.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.