Specjalizacje, Kategorie, Działy

Polska onkologia na tle UE

Udostępnij:
Z najnowszego raportu Eurocare-5 opublikowanego przez magazyn „Lancet Oncology” wynika, że w Unii Europejskiej nastąpił znaczący wzrost przeżyć w chorobach nowotworowych. W latach 1999-2007 pięcioletnia przeżywalność np. raka odbytnicy – z 52 proc. wzrosła do 56 proc.
Z publikacji wynika, że Polska wśród krajów Europy Wschodniej ma mniejszy odsetek pięcioletnich okresów przeżyć, niż inne państwa UE. Nie najlepiej wypadamy w leczeniu m.in. raka okrężnicy i odbytnicy.
W przypadku raka okrężnicy, w Unii Europejskiej 57 proc. chorych utrzymuje się przy życiu przez pięć lat, zaś w Europie Wschodniej – 49 proc. Dysproporcje widoczne też są w raku odbytnicy – odpowiednio 56 i 45 proc.
Zaś w przypadku raka żołądka średnie pięcioletnie okresy przeżycia w Unii, to 25 proc., a w Polsce wynik taki uzyskiwany jest u 16 proc. chorych. U osób z rakiem okrężnicy – odpowiednio 57 proc. i 47 proc., rakiem odbytnicy – 56 proc. i 44 proc.
Na tle krajów Europy Wschodniej polska onkologia w leczeniu nowotworów wyprzedza Bułgarię, Łotwę i Litwę. Jednak lepsze wyniki od nas mają Czechy, Słowacja i Estonia.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.