Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Postępy w leczeniu niektórych nowotworów zmniejszają śmiertelność nawet o 70 proc.

Udostępnij:
Z raportu wynika, że czynnikami, które spowodowały poprawę rezultatów leczenia, były postępy w technikach chirurgicznych, radioterapii, chemioterapii, wprowadzenie terapii celowanych oraz schematów skojarzonego leczenia.
W USA w latach 1971–2019 umieralność z powodu nowotworów spadła o 27 proc. Największe zmiany odnotowano dla raka żołądka (zmniejszenie o 72 proc.), raka szyjki macicy (spadek o 69 proc.), raka jelita grubego (mniej o 56 proc.). W przypadku śmiertelności nowotworów jamy ustnej i gardła zanotowano spadek o 43 proc., a raka jajnika – o 41 proc. Umieralność z powodu najczęstszych populacyjnie nowotworów – raka piersi i gruczołu krokowego – zmniejszyła się w obu przypadkach o 39 proc.

Na podstawie zebranych danych autorzy raportu uważają, że badania przesiewowe zmniejszyły w latach 1975–2002 o połowę umieralność z powodu raka jelita grubego. Z kolei spadek umieralności z powodu raka płuca, pęcherza moczowego i jamy ustnej wynika głównie ze zwiększonej świadomości na temat szkodliwości palenia tytoniu i zmniejszenia odsetka palaczy. Umieralność z powodu raka płuca zmniejszyła się w roku 2019 o 44 proc. w stosunku do roku 1993 (największa umieralność) oraz o zaledwie 13 proc. w stosunku do 1971. W latach 1971–2019 nastąpił wzrost umieralności z powodu raka trzustki (o 3 proc.), raka przełyku (o 8 proc.) i nowotworów mózgu (o 8 proc.).

Według autorów raportu czynnikami, które spowodowały poprawę wyników leczenia, były postępy w technikach chirurgicznych, radioterapii, chemioterapii, wprowadzenie terapii celowanych oraz schematów skojarzonego leczenia. Nie bez znaczenia było również zwiększenie finansowania Narodowego Instytutu Raka – rządowej jednostki koordynującej krajowy plan walki z rakiem oraz finansującej onkologiczne badania naukowe w USA. W 1971 roku podjęto decyzję o 25-krotnym zwiększeniu jej finansowania z 227 mln dolarów w 1971 roku do 6 mld dolarów w roku 2019.

 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.