Specjalizacje, Kategorie, Działy

Przeciwciała IgG4 u chorych z rakiem trzustki

Udostępnij:
Autoimmunologiczne zapalenie trzustki (ang. autoimmune pancreatitis – AIP) może w niektórych sytuacjach imitować raka trzustki. Jednym z charakterystycznych odchyleń dla AIP jest podwyższenie miana przeciwciał IgG4 w surowicy, chociaż ich obecność może być także stwierdzana u chorych niechorujących na AIP. Na łamach Pancreas opublikowano pracę, w której podjęto próbę oceny znaczenia występowania podwyższonego miana IgG4 u chorych na raka trzustki.
W analizie uwzględniono 548 chorych z rozpoznanym rakiem trzustki oraz 99 z rozpoznanym typem 1 AIP, u których dokonano pomiaru stężenia IgG4.
Wykazano, że chorzy z AIP istotnie częściej mieli podwyższone stężenie IgG4 w porównaniu z pacjentami z rakiem trzustki (65% vs 10.4%, p<0.001). Istotnie częściej rejestrowano w AIP stężenie IgG4 przekraczające dwukrotnie górną granicę normy (40% vs 2.4%, p<0.001). Chorzy z rakiem trzustki, u których obserwowano podwyższone stężenie IgG4 byli częściej płci męskiej w porównaniu z osobami z prawidłowym stężeniem IgG4 (81% vs 53%). Nie stwierdzano natomiast różnic w zakresie resekcyjności nowotworu i śmiertelności w obu podgrupach chorych z rakiem trzustki. Nie odnotowano przypadku współwystępowania AIP i raka trzustki.
W podsumowaniu autorzy podkreślają, że podwyższone stężenie IgG4 może występować także u chorych z rakiem trzustki, nie ma to jednak znaczenia prognostycznego dla tej grupy pacjentów. Co najmniej dwukrotny wzrost stężenia IgG4 powyżej górnej granicy normy silnie przemawia jednak za rozpoznaniem AIP.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.