Specjalizacje, Kategorie, Działy

Przerzuty raka piersi do żołądka – charakterystyka problemu klinicznego

Udostępnij:
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. Mimo znacznego postępu w diagnostyce i terapii tej choroby, stanowi ona wciąż bardzo poważny problem medyczny i społeczny. Rak piersi może dawać przerzuty do szeregu narządów, ale najczęściej dotyczą one węzłów chłonnych, kości, płuc, mózgu i wątroby.
Przerzuty do przewodu pokarmowego są niezwykle rzadkie, natomiast jeśli pojawią się w tej lokalizacji to najczęściej dotyczą żołądka. Jak pokazują badania częstość występowania przerzutów raka piersi do żołądka waha się w okolicach 0,3%. Co ciekawe jednak wyniki badań autopsyjnych pokazują, że częstość ta jest o wiele większa – stwierdza się je u 8 nawet do 18% chorych. Problem ten jednak jest stosunkowo mało poznany i wymaga przybliżenia. Dokonali tego autorzy francuscy z Curie Institute w Paryżu. Przeanalizowali oni dane kliniczne 35 pacjentek, u których stwierdzono obecność przerzutów raka piersi do żołądka. Wyniki swoich analiz zamieścili na łamach Digestive and Liver Disease.
Najczęstsza lokalizacją przerzutów było dno żołądka (43%), następnie trzon (43%) i obie lokalizacje synchronicznie (14%). W 97% przypadków był to histologicznie inwazyjny rak zrazikowy piersi. U 19 chorych stwierdzano ekspresję receptorów estrogenowych, a u 2 – ekspresję HER2. U 16 pacjentek w momencie rozpoznania diagnozowano peritonitis carcinomatosa. Najczęściej podejmowanym leczeniem w takich przypadkach była chemioterapia, często połączona z hormonoterapią. Odsetek 2-letnich przeżyć wynosił w badanej grupie 53%, średnią przeżywalność oszacowano na 31 miesięcy.
Jak podkreślają w dyskusji autorzy przerzuty raka piersi do żołądka są rzadkie, niemniej jednak warto o tym problemie pamiętać. Objawy przerzutów do żołądka – postępująca utrata masy ciała, utrata apetytu, ból w nadbrzuszu, nudności – są często interpretowane jako objawy uboczne stosowanej chemioterapii. Podstawowym badaniem diagnostycznym przy podejrzeniu przerzutów do żołądka jest gastroskopia. Manifestacje endoskopowe w takich sytuacjach klinicznych mogą jednak imitować inne schorzenia. Dodatkowo, z uwagi na ekscentryczny wzrost guza przerzutowego, nierzadko nie udaje się od razu potwierdzić histologicznie omawianej patologii. Należy też podkreślić, że stwierdzenie ognisk metastatycznych w żołądku w przypadku raka piersi jest wyrazem uogólnienia choroby nowotworowej i wiąże się z niekorzystnym rokowaniem.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.