Specjalizacje, Kategorie, Działy

Przydatność kapsułki endoskopowej w diagnostyce choroby Leśniowskiego-Crohna

Udostępnij:
Wprowadzenie do panelu badań diagnostycznych przewodu pokarmowego kapsułki endoskopowej (ang. small bowel capsule endoscopy – SBCE) w znaczny sposób poprawiło możliwości obrazowania jelita cienkiego. Głównym wskazaniem do zastosowania SBCE jest diagnostyka krwawienia z przewodu pokarmowego. Rzadszym wskazaniem jest diagnostyka choroby Leśniowskiego-Crohna u osób z podejrzeniem tego schorzenia, u których nie udało się potwierdzić choroby z wykorzystaniem standardowych metod diagnostycznych.
Wprowadzenie do panelu badań diagnostycznych przewodu pokarmowego kapsułki endoskopowej (ang. small bowel capsule endoscopy – SBCE) w znaczny sposób poprawiło możliwości obrazowania jelita cienkiego. Głównym wskazaniem do zastosowania SBCE jest diagnostyka krwawienia z przewodu pokarmowego. Rzadszym wskazaniem jest diagnostyka choroby Leśniowskiego-Crohna u osób z podejrzeniem tego schorzenia, u których nie udało się potwierdzić choroby z wykorzystaniem standardowych metod diagnostycznych. Jest to szczególnie ważne u tych chorych, u których występują izolowane zmiany zapalne w jelicie cienkim. Szacuje się, że taka sytuacja dotyczy około 30% chorych z chorobą Leśniowskiego-Crohna.
W ostatnim wydaniu Digestive and Liver Disease ukazała się praca francuska, w której podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy wykonanie badania SBCE ma wpływ na zmianę decyzji dotyczących postępowania terapeutycznego u chorych z już rozpoznaną chorobą Leśniowskiego-Crohna. Autorzy dokonali retrospektywnej analizy wyników SBCE wykonanych w reprezentowanym przez nich ośrodku na przestrzeni lat 2008-2011. Uwzględniono 77 badań, z czego 6 ostatecznie wykluczono z analizy z powodu utknięcia kapsułki endoskopowej w przewodzie pokarmowym. Wyodrębniono 4 główne wskazania do wykonania SBCE – anemia o niejasnej etiologii, rozbieżność między stanem klinicznym a wynikami badań dodatkowych, potrzeba pełnej oceny przewodu pokarmowego, ocena gojenia śluzówkowego w jelicie cienkim.
U 38% chorych nie stwierdzono zmian zapalnych w jelicie cienkim. Istotne odchylenia endoskopowe stwierdzano u 44 chorych. Dalsza obserwacja pokazała, że w okresie 3 miesięcy od wykonania SBCE u 38 chorych dokonano zmiany sposobu leczenia, a głównym czynnikiem determinującym te zmiany były zmiany endoskopowe rejestrowane w badaniu SBCE.
Autorzy konkludują, że SBCE jest badaniem przydatnym u chorych z rozpoznaną chorobą Lesniowskiego-Crohna. Pozwala bowiem w tak zwanych trudnych klinicznie sytuacjach zoptymalizować dotychczasowe leczenia.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.