Specjalizacje, Kategorie, Działy

Przydatność kliniczna biopsji typu TruCut

Udostępnij:
Szacuje się, że guzy podśluzówkowe żołądka (ang. subepithelial tumors - SET) stwierdzane są w 0,36% rutynowo wykonywanych gastroskopii. Charakter SET może być różny – od tłuszczaka, poprzez GIST, trzustkę ekotopową, aż po rakowiaka czy chłoniaka.
Endosonografia (EUS) jest jedną z metod wykorzystywanych w diagnostyce SET. O ile guzy małe zlokalizowane w górnym piętrze przewodu pokarmowego rzadko budzą podejrzenie zmian złośliwych lub potencjalnie złośliwych, o tyle w przypadku zmian większych zazwyczaj dąży się do pogłębienia oceny o weryfikację mikroskopową. W zakresie endosonografii istnieje możliwość wykonania biopsji cienkoigłowej. Ten rodzaj biopsji daje jednak tylko możliwość przeprowadzenia analizy cytologicznej, a w wielu przypadkach konieczna jest ocena tkankowa często z dodatkowymi barwieniami z użyciem technik immunocytochemicznych. Dlatego też przydatność biopsji typu TruCut pod kontrolą EUS jest nadal przedmiotem badań. W jednym z ostatnich wydań Gastrointestinal Endoscopy ukazała się praca oceniająca wpływ tego rodzaju biopsji na decyzje terapeutyczne w przypadku SET żołądka o średnicy ≥ 2cm.
W analizie uwzględniono 65 pacjentów, u których podjęto próbę przeprowadzenia tego typu diagnostyki. Średni rozmiar guza wahał się od 2,1 – 12,4 cm. Ostatecznie biopsję TruCut pod kontrolą EUS udało się przeprowadzić u 56 chorych. U 9 chorych nie udało się wykonać biopsji z powodów technicznych. U 37 chorych udało się uzyskać adekwatną diagnostycznie objętość tkanki. W tej grupie u 4 chorych stwierdzono trzustkę ekotopową (badanie H&E) i pobranej tkanki nie poddawano dalszej obróbce immunocytochemicznej. Natomiast u pozostałych 33 pacjentów wykonano ocenę immunohistochemiczną (CD 34, CD 117, S100, alfa-aktyna).
Analiza losów pacjentów w tej grupie chorych pokazała, że u 18 z nich wykonana biopsja zmieniła decyzje terapeutyczne. Mianowicie u 7 chorych planowanych wstępnie do leczenia operacyjnego, z uwagi na łagodny charakter zmiany odstąpiono od leczenia operacyjnego, u 6 chorych podjęto decyzję, wbrew wcześniejszym planom (mała średnica guza < 3cm), o leczeniu chirurgicznym, a u 1 - o leczeniu chemioterapeutycznym. Wreszcie u 4 pacjentów zmodyfikowano sposób postępowania o neoadjuwantową chemioterapię.
Jak podkreślają w podsumowaniu autorzy, zastosowanie biopsji typu TruCut pod kontrolą EUS może być przydatne w diagnostyce żołądkowych SET o średnicy ≥ 2cm. Daje bowiem ta technika w niektórych sytuacjach klinicznych szansę na zmianę i racjonalizację decyzji terapeutycznych (m.in. dzięki możliwości wykonania barwień immunocytochemicznych). Należy jednak podkreślić, że metoda ta jest trudna technicznie, nie zawsze udaje się uzyskać wartościową diagnostycznie objętość tkanki, duże także znaczenie dla powodzenia tego typu diagnostyki ma lokalizacja SET (najkorzystniejsza jest lokalizacja proksymalna w żołądku – okolica wpustu). Ograniczeniem prezentowanego badania jest także mała grupa pacjentów ujętych w analizie. Niemniej jednak z pewnością omawiana technika diagnostyczna wymaga dalszych ocen, które pozwolą na jednoznaczne wskazanie jej miejsca w algorytmach postępowania u chorych z SET o lokalizacji żołądkowej.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.