Specjalizacje, Kategorie, Działy

Przydatność psychoterapii w nieswoistych zapaleniach jelit

Udostępnij:
Nieswoiste zapalenia jelit (IBD) to grupa przewlekłych zapalnych schorzeń przewodu pokarmowego o niejasnej etiologii. Nie dysponujemy jak dotąd w pełni skuteczną formą leczenia, a uzyskanie dobrych efektów klinicznych wymaga często wielolekowej i multidyscyplinarnej terapii. Nie jest wciąż jasne, jakie znacznie ma w terapii IBD psychoterapia. W ostatnim w 2013 roku wydaniu Journal of Crohn’s and Colitis ukazała się metaanaliza podsumowująca aktualną wiedzę na ten temat.
Nieswoiste zapalenia jelit (IBD) to grupa przewlekłych zapalnych schorzeń przewodu pokarmowego o niejasnej etiologii. Nie dysponujemy jak dotąd w pełni skuteczną formą leczenia, a uzyskanie dobrych efektów klinicznych wymaga często wielolekowej i multidyscyplinarnej terapii. Jednym z ważnych parametrów oceniających stan chorych z IBD jest jakość życia (quality of life – QoL). Nie jest wciąż jasne, jakie znacznie ma w terapii IBD psychoterapia, i jaki jest jej rzeczywisty wpływ nie tylko na QoL pacjentów, ale też np. na stan kliniczny czy częstość zaostrzeń choroby. W ostatnim w 2013 roku wydaniu Journal of Crohn’s and Colitis ukazała się metaanaliza podsumowująca aktualną wiedzę na ten temat.
Autorzy dokonali przeglądu prac omawiających wyniki randomizowanych badań nad wpływem psychoterapii na przebieg chorób z kręgu IBD. Ostatecznie autorzy uwzględnili 19 prac. W analizowanych pracach wykazano, że psychoterapia miała niewielki wpływ na takie zjawiska i problemy, jak strach, nasilenie depresji, QoL czy na progresję choroby. Przeanalizowane badania pokazały natomiast, że zastosowanie metod psychoterapeutycznych może dawać obiecujące efekty w redukowaniu bólu, zmęczenia, a także może mieć pozytywny wpływ na częstość zaostrzeń czy hospitalizacji. Wykazano także, że psychoterapia może poprawiać przestrzeganie przez pacjentów zaleceń lekarskich, a także, że taka interwencja jest kosztowo efektywna.
Autorzy sugerują, że konieczne są dalsze badana w tym zakresie. Zwłaszcza pożądane byłoby umożliwienie oceny indywidualnego zapotrzebowania danego chorego na rodzaj i zakres interwencji psychoterapeutycznej.

Treść artykułu w całości jest bezpłatnie dostępna na stronie czasopisma Journal of Crohn’s and Colitis: www.ecco-jccjournal.org
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.