Specjalizacje, Kategorie, Działy

Rak jelita grubego u chorych z negatywnym wynikiem badania kału na krew utajoną.

Udostępnij:
Badanie kału na krew utajoną (ang. fecal occult blood test – FOBT) jest powszechnie uznaną metodą wykorzystywaną w skriningu onkologicznym w raku jelita grubego. Jest to o tyle istotne, że właściwie prowadzone badania przesiewowe dają realną szansę na skuteczniejszą terapię w tej jednostce chorobowej.
Badanie kału na krew utajoną (ang. fecal occult blood test – FOBT) jest powszechnie uznaną metodą wykorzystywaną w skriningu onkologicznym w raku jelita grubego. Jest to o tyle istotne, że właściwie prowadzone badania przesiewowe dają realną szansę na skuteczniejszą terapię w tej jednostce chorobowej. Według danych US Multi-Society Task Force (USMTF), wykonywanie corocznie FOBT u osób między 50-75 rokiem życia cechuje się podobną czułością w skriningu raka jelita grubego, jak sigmoidoskopia wykonywana co 5 lat i kolonoskopia wykonywana co 10 lat. Wykazano także, że wykonywanie FOBT może zmniejszać śmiertelność u chorych z rakiem jelita grubego nawet o 16-30%. Pojawia się więc zasadne pytanie, czy przebieg raka jelita grubego u chorych, u których FOBT wypadło negatywnie pomimo choroby, jest taki sam, jak w grupie chorych z dodatnim wynikiem FOBT.
W ostatnim wydaniu Digestive Diseases and Sciences ukazała się praca poruszająca to zagadnienie. Autorzy dokonali analizy wszystkich przypadków raka jelita grubego w reprezentowanym przez siebie ośrodku (Meir Medical Center, Sackler School of Medicine, Tel Aviv) w latach 2005-2010. Chorzy zostali podzieleni na dwie grupy w zależności od wyników FOBT. W pierwszej dysponowano ujemnym (pochodzącym z okresu sprzed zachorowania na raka jelita grubego), a następnie dodatnim wynikiem FOBT związanym z pojawieniem się choroby nowotworowej. W drugiej grupie byli chorzy z ujemnymi wynikami FOBT, pomimo obecności choroby nowotworowej.
Zidentyfikowano 401 chorych, z czego u 202 nie wykonywano badania FOBT. W pozostałej grupie pacjentów – u 133 (67%) dysponowano co najmniej dwoma wynikami badania FOBT wykonywanymi na przestrzeni czasu, wśród których pierwsze badanie dało wynik negatywny. U 76 chorych wynik pozostał negatywny, pomimo rozwoju choroby nowotworowej. Natomiast u 57 wraz z pojawieniem się choroby nowotworowej, kolejny wynik FOBT był dodatni.
Analiza porównawcza wykazała, że u chorych z ujemnymi wynikami FOBT częściej obserwowano obecność przerzutów odległych w momencie diagnozy raka jelita grubego. Także śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny była istotnie wyższe w tej podgrupie chorych. Autorzy konkludują, że ujemny wynik badania FOBT u chorych z rakiem jelita grubego jest niekorzystnym czynnikiem prognostycznym. Konieczne jest więc zidentyfikowanie i lepsze scharakteryzowanie tej podgrupy chorych. Pozwoliłoby to na skuteczniejsze zastosowanie FOBT w skriningu onkologicznym w raku jelita grubego.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.