GASTROENTEROLOGIA
Choroby jelita cienkiego i grubego – w tym IBS
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Relizorb zatwierdzony przez FDA do stosowania u chorych żywionych dojelitowo

Udostępnij:
Agencja Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, FDA) zatwierdziła stosowanie Relizorbu – urządzenia mającego naśladować fizjologiczne wydzielanie lipazy – wśród dorosłych chorych żywionych dojelitowo, mających problemy z trawieniem oraz absorpcją tłuszczów.
Aktywnym składnikiem Relizorbu (Alcresta Pharmaceuticals) jest lipaza trzustkowa połączona z nośnikiem polimerowym (ang. immobilized lipase - iLipase). W czasie przechodzenia przez urządzenie preparatu do żywienia dojelitowego tłuszcze poprzez kontakt z iLipase ulegają rozłożeniu na związki proste, mogące ulec wchłonięciu w przewodzie pokarmowym (tj. kwasy tłuszczowe, monoglicerydy).
Jak podaje producent, iLipase pozostaje w urządzeniu – nie dostaje się tym samym wraz z trawionym pokarmem do przewodu pokarmowego. Ponadto, na podstawie przeprowadzonych badań wykazano, iż Relizorb umożliwia rozkład nawet do 90% tłuszczów będących składnikami preparatów do żywienia dojelitowego.
Powyższe urządzenie jest w stanie poprawić komfort życia ogromnej liczbie pacjentów. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych ponad 344 000 osób korzysta z żywienia dojelitowego w warunkach domowych, podczas gdy 613 000 pacjentów otrzymuje żywienie dojelitowe w ramach oddziałów intensywnej terapii medycznej. Dane z przeprowadzonych dotąd badań naukowych sugerują, iż 10% do 20% pacjentów z mukowiscydozą oraz 20% do 40% pacjentów z rakiem żołądka lub rakiem trzustki wymaga stosowania preparatów do żywienia dojelitowego.
Organizacje zajmujące się pacjentami z chorobami przewodu pokarmowego wierzą, iż urządzenie to stanowi dopiero pierwsze z licznych rozwiązań, mogących poprawić komfort życia pacjentów z upośledzonym trawieniem oraz wchłanianiem substancji pokarmowych. (al)
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.