Specjalizacje, Kategorie, Działy

Rząd chce zmniejszyć zakres tajemnicy lekarskiej

Udostępnij:
Rząd chce ograniczenia zakresu tajemnicy lekarskiej. Jak argumentują pomysłodawcy po to, aby nie służyła do ukrywania pomyłek w leczeniu.
- Dziś co do zasady lekarz jest związany tajemnicą także po śmierci pacjenta. Zwolnić z niej może tylko sąd na wniosek prokuratora. To się jednak niedługo zmieni. Na podpis prezydenta oczekuje bowiem nowelizacja kodeksu postępowania karnego, która wprowadza zmiany również w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”

I tak: po wejściu w życie noweli dysponentem tajemnicy lekarskiej po śmierci pacjenta staną się osoby bliskie zmarłego. To one, bez udziału sądu i prokuratora, będą mogły wyrazić zgodę na jej ujawnienie. A wszystko dlatego, że zdaniem posłów PiS, którzy przygotowali nowelizację, „w obecnym stanie prawnym zakres tajemnicy lekarskiej jest ujęty zbyt szeroko, uniemożliwiając często osobom najbliższym wobec zmarłego pacjenta dochodzenie roszczeń lub odpowiedzialności wobec osób, które mogły przyczynić się do śmierci pacjenta”.

W efekcie tajemnica lekarska może być – ich zdaniem – w jednostkowych przypadkach wykorzystywana do ukrywania błędów w leczeniu wbrew interesowi chorego.

Jak zauważa gazeta zgodnie z nowelą zwolnienie z tajemnicy będzie możliwe za zgodą osób bliskich tylko wówczas, gdy inny krewny nie będzie się temu sprzeciwiał. Nie wiadomo jednak, jak np. szpital miałby ustalać stanowiska osób bliskich i co wówczas, gdy okaże się, że tajemnicę ujawniono, bo pozostali bliscy o niczym nie wiedzieli, a tym samym nie mieli możliwości zgłoszenia sprzeciwu.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.