Specjalizacje, Kategorie, Działy

Selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny a rak jelita grubego

Udostępnij:
Szacuje się, że rak jelita grubego stanowi czwarty co do częstości nowotwór złośliwy u mężczyzn i trzeci – u kobiet. Każdego roku diagnozuje się około 1 miliona nowych przypadków raka jelita grubego na świecie. Obserwuje się także gwałtowny wzrost częstości zachorowań w krajach o dotychczas stosunkowo niskiej zapadalności na tą chorobę (głównie kraje azjatyckie). Stąd zainteresowanie badaczy dotyczące patogenezy raka jelita grubego i czynników ryzyka rozwoju tej choroby.
Szczególnie interesujące są badania oceniające ewentualny związek poszczególnych grup leków, zwłaszcza tych stosowanych powszechnie, z ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego. Selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (ang. selective serotonin reuptake inhibitors – SSRI) należą właśnie do takich farmaceutyków. Leki te są chętnie stosowane przez psychiatrów na całym świecie w wielu wskazaniach z uwagi na ich skuteczność działania oraz stosunkowo zadowalający profil bezpieczeństwa. Należy jednak zaznaczyć, że istnieją pewne dowody, że stosowanie SSRI może mieć związek z rozwojem raka jelita grubego. Dane na ten temat są jednak sprzeczne. Niektóre badania pokazują, że być może stosowanie SSRI zmniejsza to ryzyko, istnieją także przesłanki, że zażywanie SSRI ryzyko to zwiększa.
W jednym z ostatnich wydań European Journal of Gastroenterology and Hepatology ukazała się praca, która omawia to ciekawe i nie do końca zbadane zagadnienie. Autorzy dokonali meta-analizy prac dotyczących omawianej problematyki umieszczonych w bazach Medline (PubMed), Embase i Cochrane Library. Autorzy prześledzili 324 artykuły, z czego ostatecznie w analizie uwzględnili 6 badań obserwacyjnych. Analiza zebranych danych pokazała, że stosowanie SSRI nie wiązało się ze wzrostem czy spadkiem ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. Wynik ten był niezależny od takich czynników, jak: czas stosowanie SSRI, jednoczesne stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych czy obecność nadwagi.
Autorzy konkludują, że przeanalizowane dane sugerują brak związku stosowania SSRI z rozwojem raka jelita grubego, aczkolwiek zagadnienie to wymaga dalszych analiz w dłuższej perspektywie czasowej.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.