Simeprevir w połączeniu z peginterferonem i rybawiryną zwiększa odsetek SVR u pacjentów z genotypem 1 HCV
Autor: Małgosia Michalak
Data: 15.04.2014
Źródło: Gastroenterology. 2014 Mar 3. pii: S0016-5085(14)00293-5. doi: 10.1053/j.gastro.2014.02.051. [Epub ahead of print] Simeprevir With Peginterferon and Ribavirin Leads to High Rates of SVR in Patients With HCV Genotype 1 Who Relapsed After Previous Therapy:
Na łamach Gastroenterology opublikowano wyniki badania 3 fazy, którego zadaniem było określenie skuteczności terapii z wykorzystaniem simepriviru u pacjentów zakażonych HCV z nawrotem choroby, mimo wcześniejszego leczenia opartego na interferonie. Wyniki badań klinicznych wskazują, że nowy lek zwiększa osiągany odsetek SVR u pacjentów z nawrotem choroby po wcześniejszym leczeniu.
Simeprevir jest doustnie przyjmowanym lekiem antywirusowym będącym inhibitorem proteazy NS3/4A. Celem naukowców było określenie jego skuteczności i bezpieczeństwa stosowania u pacjentów z 1 genotypem HCV. Uczestnicy badania byli w randomizowany sposób przypisywani do grup otrzymujących simeprevir (150 mg, raz dziennie) oraz peginterferon i rybawirynę (n=260) albo placebo w połączeniu z peginterferonem i rybawiryną (n=133). W ten sposób chorzy byli leczeni przez 12 tygodni, następnie podawano im jedynie dwa starsze leki przez 12-36 tygodni. Okazało się jednak, że wyniki leczenia osiągnięte w pierwszej grupie były zdecydowanie lepsze - odsetek SVR po 12 tygodniach wynosił w niej 79,2%, podczas gdy w grupie z placebo było to jedynie 36,1%. RNA wirusa było niewykrywalne w 4 tygodniu terapii u 77,2% pacjentów otrzymujących simeprevir i tylko 3,1% w drugiej grupie. Odsetek niepowodzeń terapii i nawrotowości był natomiast wyższy wśród osób leczonych bez użycia nowego leku. Co ważne, u pacjentów leczonych simeprevirem nie odnotowano innych działań ubocznych niż te, które występowały także w grupie leczonej interferonem i rybawiryną. Występowanie anemii oraz wysypki charakteryzowało się podobną częstością w obu grupach. Dodatkowo, u większości pacjentów otrzymujących testowany preparat terapia mogła być skrócona do 24 tygodni.
Podsumowując, wyniki badania wskazują, że simeprevir u pacjentów z HCV po wcześniejszej terapii opartej na interferonie jest lekiem skutecznym oraz bezpiecznym.
Podsumowując, wyniki badania wskazują, że simeprevir u pacjentów z HCV po wcześniejszej terapii opartej na interferonie jest lekiem skutecznym oraz bezpiecznym.