Specjalizacje, Kategorie, Działy

Skuteczność diagnostyczna różnych igieł biopsyjnych w diagnostyce zmian litych trzustki w badaniu EUS

Udostępnij:
W jednym z ostatnich wydań czasopisma Pancreas opublikowano wyniki randomizowanego badania, w którym poddano porównawczej ocenie przydatności różnych igieł biopsyjnych, używanych w endosonografii w diagnostyce zmian litych trzustki.
Dokonano porównania zastosowania igły 19G (flexible 19G) z igłą 25G. Głównym punktem końcowym była ilość niezbędnych nakłuć zmiany ogniskowej w trakcie EUS koniecznych do uzyskania potwierdzenia choroby.
W badaniu uczestniczyło 100 chorych. Wykazano, że konieczne było 1 nakłucie (mediana), aby potwierdzić rozpoznanie u 96% i 92% (p=0.68) chorych poddanych biopsji igłą – odpowiednio 19G lub 25G. Nie było także istotnych różnic między zastosowaniem obu igieł biopsyjnych, jeśli chodzi o techniczne niepowodzenia, komplikacje związane z zabiegiem. Wśród chorych poddanych biopsji igłą 19G większy był odsetek uzyskania materiału histologicznego, ale w tej podgrupie również częściej materiał pobrany do analizy był z dużą domieszką krwistej treści.
Autorzy konkludują, że w związku z brakiem istotnych różnic w przydatności obu igieł biopsyjnych w diagnostyce zmian litych trzustki, wybór igły powinien zależeć głównie od preferencji endoskopisty, a także od konieczności uzyskania materiału histologicznego podczas biopsji.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.