Specjalizacje, Kategorie, Działy

Skuteczność prukaloprydu w terapii przewlekłego zaparcia

Udostępnij:
W jednym z ostatnich wydań American Journal of Gastroenterology ukazała się praca, w której podjęto próbę oceny wpływu nowego leku, stosowanego w terapii zaparcia – prukaloprydu, na czas tranzytu jelitowego oraz przebieg kliniczny przewlekłego zaparcia
Prukalopryd jest agonistą receptorów 5-HT (5-hydroksytryptaminowych). Omawiane badanie stanowi analizę 3 randomizowanych, kontrolowanych placebo badań II fazy, w których oceniano przydatność prukaloprydu w terapii przewlekłego zaparcia. Czas tranzytu jelitowego oceniano wykorzystując metodę oceny pasażu znaczników w jelicie na początku, po 4 i 12 tygodniach leczenia. Równolegle oceniano kliniczne nasilenie zaparcia.
W badaniu uczestniczyło 280 chorych, średni wiek grupy badanej wyniósł 43 lata, 93% badanych stanowiły kobiety, a średni czas trwania zaparcia wyniósł 19 lat. 98 chorych leczono prukaloprydem w dawce dobowej 2mg, a 70 – w dawce 4mg na dobę. 112 chorych otrzymało placebo. Wykazano, że u chorych leczonych mniejszą dawką leku czas pasażu jelitowego skrócił się o 12 godzin, w przypadku dawki 4 mg/dobę – skrócił się o 13,9 godziny. W przypadku placebo – wydłużył się o 0,5 godziny, a różnica między chorymi, którzy otrzymali lek a grupą placebo była istotna statystycznie. Wykazano także, że wydłużony czas pasażu jelitowego odzwierciedlał nasilenie objawów klinicznych w badanej grupie chorych.
Jak więc podkreślają autorzy, czas pasażu jelitowego ma istotne znaczenie dla nasilenia i ciężkości zaparcia. Prukalopryd wpływa korzystnie na czas pasażu jelitowego i zmniejsza nasilenie objawów klinicznych u chorych z przewlekłym zaparciem.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.