Specjalizacje, Kategorie, Działy

Spożycie alkoholu a ryzyko onkologiczne

Udostępnij:
Na łamach British Journal of Cancer ukazała się ciekawa meta-analiza, w której podjęto próbę odpowiedzi na pytanie o związek spożywania alkoholu z rozwojem nowotworów złośliwych ze szczególnym uwzględnieniem nowotworów przewodu pokarmowego.
Autorzy dokonali przeglądu prac, poświęconych wpływowi alkoholu na rozwój 23 typów nowotworów złośliwych, w tym raka przełyku, jelita grubego, wątroby, trzustki i innych narządów. W analizie uwzględniono 572 badania, które obejmowały w sumie populację 486538 osób, u których doszło do rozwoju nowotworu złośliwego. Dokonywano głównie porównań ryzyka względnego zachorowania na nowotwory złośliwe między osobami nałogowo nadużywającymi alkohol oraz osobami spożywającymi alkohol okazjonalnie oraz wcale. Wykazano, że ryzyko onkologiczne jest szczególnie podwyższone u alkoholików w odniesieniu do raka gardła oraz raka płaskonabłonkowego przełyku, a także raka jelita grubego, raka krtani oraz piersi. Nieco słabsza, ale nadal istotna zależność między nałogowym spożywaniem alkoholu a nowotworzeniem dotyczyła osób z rakiem żołądka, wątroby, pęcherzyka żółciowego, trzustki i płuc. Natomiast odnotowano odwrotną zależność między spożywaniem alkoholu a zachorowalnością na chłoniaki ziarnicze i nieziarnicze.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.