Specjalizacje, Kategorie, Działy

Stosowanie blokerów pompy protonowej a ryzyko rozwoju zmian przednowotworowych żołądka

Udostępnij:
Inhibitory pompy protonowej (IPP) należą do najczęściej stosowanych leków w medycynie. Oprócz krótkotrwałych terapii, niekiedy IPP stosowane są przewlekle, na przykład u wybranych chorych z chorobą refluksową przełyku. Dotychczasowe dane sugerują, że przewlekłe przyjmowanie tych leków jest bezpieczne, ale liczba i jakość danych w tym zakresie wydają się być wciąż niewystarczające. W Cochrane Database of Systematic Reviews ukazał się przegląd badań, który podsumowuje dotychczasową wiedzę na temat ewentualnego związku długotrwałego stosowania IPP z rozwojem zmian przednowotworowych żołądka.
Autorzy dokonali przeglądu prac poświęconych temu zagadnieniu, korzystając z baz Cochrane Central Register of Controlled Trials (CENTRAL), MEDLINE, EMBASE i CINAHL. Dokonano także przeglądu wybranych prac, dotyczących tego problemu, korzystano także z opinii ekspertów.
Poszukiwano głównie związku przewlekłego stosowania IPP (powyżej 6 miesięcy) z rozwojem zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka, metaplazji jelitowej, hiperplazji komórek enterochromafinopodobnych, dysplazji
Ostatecznie uwzględniono w analizie 7 badań, obejmujących grupę 1789 pacjentów. Każdorazowo dokonywano adekwatnej analizy statystycznej i krytycznej selekcji danych w celu uzyskania najbardziej wiarygodnych wyników.
Wykazano, że długotrwałe stosowanie IPP nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju zmian zanikowych czy metaplazji jelitowej, podobnie - nie zwiększa także ryzyka rozwoju dysplazji. Wykazano natomiast, że chorzy przyjmujący przewlekle IPP mogą mieć zwiększone ryzyko rozwoju hiperplazji komórek enterochromafinopodobnych, aczkolwiek nie jest w pełni poznane kliniczne znaczenie tej obserwacji. Autorzy podkreślają także, że wyniki tych analiz obarczone są pewnym trudnym do uniknięcia ryzykiem błędu interpretacyjnego.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.