Specjalizacje, Kategorie, Działy

Stres zwiększa ryzyko powstania wrzodów żołądka niezależnie od infekcji Helicobacter pylori oraz używania NLPZów.

Udostępnij:
Zgodnie z wynikami duńskiego badania, stres, tak samo jak infekcja Helicobacter pylori oraz stosowanie NLPZów jest niezależnym czynnikiem ryzyka rozwoju wrzodów.
Do tej pory istniały pewne kontrowersje odnośnie wpływu stresu na rozwój wrzodów. Dane z duńskiego badania pozwalają jednak rozwiać te wątpliwości. Podsumowanie tej pracy można znaleźć na łamach Clinical Gastroenterology and Hepatology.
W swoim badaniu naukowcy pobrali próbki krwi oraz zebrali między 1982 a 1983 rokiem dane dotyczące stanu zdrowia oraz zachowań, psychiki i sytuacji społecznej prawie 4000 dorosłych Duńczyków. Byli to wcześniejsi uczestnicy badania MONICA, u których wcześniej nie występowały wrzody. W badaniu wykorzystano 10-stopniową skalę stresu. Z pacjentami kontaktowano się także w latach 1987-1988 (n=2809) otaz w 1993-1994 (n=2410). Chorobę wrzodową diagnozowano jedynie w przypadku pacjentów z wyraźnymi ubytkami w błonie śluzowej. Dodatkowo diagnoza była potwierdzana przez badania radiologiczne i endoskopowe. W sumie chorobę wrzodową potwierdzono u 76 chorych. Okazało się, że wrzody występowały znacząco częściej u osób z najwyższym poziomem stresu w porównaniu do osób z najniższym jego wskaźnikiem. Co ważne wyniki badania pozostały znaczące statystycznie także po skorygowaniu o obecność przeciwciał IgG przeciwko H. pylori, spożycie alkoholu oraz długość snu. Wykazano także, że były one niższe po korekcji według czynników socjo-ekonomicznych, palenia papierosów oraz stosowania NLPZ-ów. W toku analiz potwierdzono także, że stres, warunki socjo-ekonomiczne oraz palenie papierosów, infekcja H. pylori i stosowanie NLPZów są niezależnymi czynnikami ryzyka rozwoju wrzodów żołądka.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.