Specjalizacje, Kategorie, Działy

Trzewna tkanka tłuszczowa – czy wpływa na czas osiągnięcia kątnicy w kolonoskopii?

Udostępnij:
Czas potrzebny do osiągnięcia kątnicy w czasie kolonoskopii może być uzależniony od szeregu czynników zależnych od pacjenta. Uwzględnia się tutaj między innymi wiek, wskaźnik masy ciała, wywiad w kierunku przebytych operacji brzusznych. W ostatnim wydaniu Scandinavian Journal of Gastroenterology ukazała się praca, w której poddano ocenie, czy zawartość trzewnej tkanki tłuszczowej może wpływać na czas potrzebny do intubacji kątnicy.
W analizie uwzględniono 1386 chorych, których w tym samym dniu poddano kolonoskopii oraz tomografii komputerowej jamy brzusznej. Oceniano następujące parametry: wiek, płeć chorych, BMI, wzrost, obwód w talii i biodrze, wywiad w kierunku zabiegów operacyjnych w obrębie jamy brzusznej, obecność objawów zespołu jelita drażliwego, jakość przygotowania jelita do endoskopii, doświadczenie endoskopisty oraz ilość trzewnej tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej w KT.
Średni wiek badanych wyniósł 53 lata, 63% badanych stanowili mężczyźni. Jednoczynnikowa analiza wariancji wykazała, że płeć żeńska, podeszły wiek, niższy wzrost, niższy BMI, dodatni wywiad w kierunku operacji brzusznych, a także mniejsza ilość trzewnej tkanki tłuszczowej są powiązane z dłuższym czasem potrzebnym do osiągnięcia kątnicy. Po dodatkowym uwzględnieniu płci w analizie wieloczynnikowej okazało się jednak, że mniejsza ilość tkanki tłuszczowej może być czynnikiem powiązanym z dłuższym czasem do osiągnięcia kątnicy głównie u mężczyzn.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.