Specjalizacje, Kategorie, Działy

Zastosowanie nowej szczepionki w leczeniu zaawansowanego raka trzustki

Udostępnij:
Rak trzustki jest jednym z najagresywniejszych nowotworów złośliwych człowieka. Wciąż nie dysponujemy skuteczną metodą leczenia tej choroby, której przebieg jej bardzo często niezwykle dynamiczny. W ostatnim wydaniu Journal of Immunotherapy ukazało się ciekawe doniesienie na temat zastosowania nowej szczepionki w leczeniu zaawansowanego raka trzustki.
Rak trzustki jest jednym z najagresywniejszych nowotworów złośliwych człowieka. Wciąż nie dysponujemy skuteczną metodą leczenia tej choroby, której przebieg jej bardzo często niezwykle dynamiczny. W ostatnim wydaniu Journal of Immunotherapy ukazało się ciekawe doniesienie na temat zastosowania nowej szczepionki w leczeniu zaawansowanego raka trzustki. Suzuki i współpracownicy prezentują wyniki I fazy badania klinicznego z zastosowaniem szczepionki zawierającej białko powiązane z proteiną KIF20A. KIF20A należy do nadrodziny kinezyn – białek motorycznych, zaangażowanych m.in. w progresję i postęp raka trzustki.
W badaniu tym łączono terapię gemcytabiną ze szczepionką u chorych z zaawansowanym rakiem trzustki, który był już uprzednio nieskutecznie leczony innymi metodami. Szczepionka podawana była podskórnie w rosnących dawkach. U 4 chorych spośród 9 pacjentów, którzy zakończyli cały kurs leczenia, uzyskano stabilizację przebiegu choroby. Mediana przeżycia po pierwszej dawce szczepionki wyniosła 173 dni. W badaniach molekularnych wykazano, że zastosowanie szczepionki miało wpływ na lokalną stymulację komórek wydzielających interferon-gamma. Leczenie to miało także akceptowalny profil bezpieczeństwa.
Wyniki tego badania nie stanowią co prawda przełomu w terapii raka trzustki, ale dają nadzieję na opracowanie nowych, skuteczniejszych metod leczniczych, poprawiających rokowanie i przedłużających przeżycie w tej nieuleczalnej chorobie.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.