Specjalizacje, Kategorie, Działy

Zastosowanie symetykonu i cytrynianu alweryny u chorych z zespołem jelita nadwrażliwego

Udostępnij:
Zespół jelita nadwrażliwego (irritable bowel syndrome – IBS) stanowi aktualnie jeden z największych problemów medycznych w zakresie gastroenterologii w krajach wysoko rozwiniętych. Istnieje wiele sposobów leczenia tego schorzenia, dysponujemy także szeregiem leków stosowanych z różnym skutkiem w poszczególnych postaciach IBS. Cytrynian alweryny oraz symetykon są dobrze znanymi preparatami stosowanymi od lat w terapii zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego. Wciąż jednak potrzebne są wiarygodne badania na dużych grupach pacjentów, by ustalić rzeczywistą przydatność kliniczną poszczególnych interwencji terapeutycznych w omawianym wskazaniu.
W cytowanym badaniu, które było badaniem randomizowanym, podwójnie zaślepionym, kontrolowanym placebo, podjęto próbę udowodnienia przydatności symetykonu oraz cytrynianu alweryny w zmniejszaniu dolegliwości bólowych/dyskomfortu w jamie brzusznej u chorych z IBS. Grupę badaną stanowiło 412 chorych z rozpoznanym na podstawie Kryteriów Rzymskich III IBS. Kryterium włączeniu była obecność dolegliwości bólowych ze strony jamy brzusznej w dwutygodniowej obserwacji, klasyfikowanych na co najmniej 60mm w skali wizualno-analogowej (VAS) mierzonej od 0 do 100mm. Chorzy byli losowo przydzielani do dwóch grup – w jednej stosowano symetykon 300mg oraz cytrynian alweryny 60mg 3 razy dziennie, a w drugiej – placebo.
Większość badanych (71%) stanowiły kobiety, średni wiek wynosił 46 lat. Wykazano, że stosowanie symetykonu wraz z cytrynianem alweryny w sposób istotnie lepszy niweluje dolegliwości bólowe mierzone w skali VAS oraz wpływa pozytywnie na poprawę symptomatologiczną u chorych z IBS. Jest to twardy dowód na przydatność symetykonu oraz cytrynianu alweryny w leczeniu chorych z IBS zgłaszających bóle brzucha czy dyskomfort w jamie brzusznej.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.