Specjalizacje, Kategorie, Działy

Zespół jelita drażliwego a zespół metaboliczny – czy istnieje związek?

Udostępnij:
Zespół jelita drażliwego (IBS) należy do najczęstszych chorób przewodu pokarmowego na świecie. Wydaje się, że istotną rolę w przebiegu tego schorzenia mogą odgrywać czynniki dietetyczne. Inną powszechną patologią, w patogenezie której kluczową rolę odgrywa dieta, jest zespół metaboliczny. Na łamach PLoS One ukazała się interesująca praca, w której dokonano próby odpowiedzi na pytanie, czy istnieje jakikolwiek związek między obiema patologiami.
Badanie miało charakter przekrojowy i objęło grupę 1096 badanych. Diagnoza IBS stawiana była w oparciu o japońską modyfikację Kryteriów Rzymskich III. Zespół metaboliczny rozpoznawano na podstawie kryteriów American Heart Association. Analiza nawyków żywieniowych dokonana została na podstawie zwalidowanego kwestionariusza zaprojektowanego do tego celu.
Częstość IBS w badanej grupie wyniosła 19,4%, a zespołu metabolicznego – 14,6%. Analiza statystyczna wykazała, że ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego u chorego z IBS jest istotnie wyższe. Co ciekawe, szczególnie i statystycznie istotnie częściej odnotowywano hipertriglicerydemię u chorych z zespołem metabolicznym, stwierdzonym u pacjentów z IBS.
Jak podkreślają autorzy, wiedza pochodząca z niniejszej analizy może mieć wartość praktyczną. Wydaje się bowiem, że skuteczne leczenie IBS może zapobiegać rozwojowi zespołu metabolicznego.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.