GASTROENTEROLOGIA
Choroby jelita cienkiego i grubego – w tym IBS
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Zmiana pozycji ciała pacjenta w trakcie kolonoskopii a częstość wykrywania gruczolaków

Udostępnij:
Częstość wykrywania gruczolaków (ang. adenoma detection rate – ADR) jest jednym z najważniejszych parametrów, oceniających jakość wykonywanych kolonoskopii. Jednym z kluczowych czynników, mogących wpływać na ADR jest stopień właściwego rozdęcia jelita grubego w czasie badania, umożliwiający odpowiednią ocenę powierzchni jelita. Na łamach czasopisma American Journal of Gastroenterology opublikowano wyniki wieloośrodkowego, randomizowanego badania, w którym podjęto próbę oceny wpływu zmiany pozycji ciała pacjenta w trakcie kolonoskopii na ADR.
W badaniu uczestniczyli chorzy w wieku 45-80 lat, którzy poddawani byli po raz pierwszy w życiu kolonoskopii. Pacjenci byli w sposób randomizowany przydzielani do dwóch grup:
a) W pierwszej wykonywano kolonoskopię, podczas której w czasie wyprowadzania aparatu z jelita grubego zmieniano pozycję ciała chorego według następującego schematu: ocena kątnicy, wstępnicy i zagięcia wątrobowego na lewym boku; poprzecznicy – w pozycji na wznak; zagięcia śledzionowego, zstępnicy, esicy i odbytnicy – na prawym boku.
b) W drugiej grupie kolonoskop po osiągnięciu kątnicy wyprowadzano w pozycji chorego na lewym boku

W badaniu uczestniczyło 1072 chorych, z czego u 536 dokonywano zmiany pozycji ciała, a u 536 nie. Wartość ADR była istotnie wyższa w grupie, w której dokonywano zmiany pozycji ciała 42.4 vs 33% (p=0.002). Także ilość gruczolaków wykrytych w przeliczeniu na pacjenta była wyższa w tej grupie (0.9 vs 0.67; p=0.01). Wzrost wykrywalności gruczolaków dotyczył zwłaszcza poprzecznicy oraz lewej połowy jelita grubego. Co ciekawe, istotny wzrost ADR dotyczył endoskopistów, których personalny wskaźnik ADR był relatywnie niski. Natomiast wśród endoskopistów z wysokim ADR, zmiana pozycji ciała nie wpływała na ostateczny wynik ADR.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.