Znaczenie Badania PET-CT i oznaczania receptorów HER 2 w diagnostyce i leczeniu raka żołądka.
Autor: Izabela Żmijewska
Data: 27.05.2011
Źródło: Dr hab. n. med. Wojciech Zegarski prof. UMK, Prezes Elekt PTCHO, Kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej Centrum Onkologii w Bydgoszczy/Roche
Wyniki leczenia raka żołądka na świecie są ciągle niezadowalające. Polska jest krajem, gdzie odnotowuje się ponad 5000 nowych zachorowań na raka żołądka, a odsetek przeżyć 5-letnich pozostaje na niskim poziomie i wynosi zaledwie 24%. Nadal ciągle zbyt wielu chorych jest kwalifikowanych do leczenia operacyjnego, które z uwagi na stopień zaawansowania uniemożliwia wykonanie radykalnego zabiegu.
Bardzo duże nadzieje na właściwą selekcję chorych, których możemy zakwalifikować do radykalnego zabiegu i drugą grupę, których powinno się leczyć systemowo daje przedoperacyjne wykonywanie badania PET-CT z fluorotymidyną tj. nowym znacznikiem, który poprawia zdecydowanie wydolność badania w zakresie oceny stopnia zaawansowania raka żołądka zwłaszcza ponadregionalnego – czyli grupy nie nadającej się do radykalnego leczenia chirurgicznego. Ta grupa chorych jest niezwykle istotna w aspekcie wiedzy, którą przynosi badanie ToGA dotyczące roli leczenia trastuzumabem w skojarzeniu z chemioterapią w leczeniu HER 2- dodatniego, zaawansowanego raka żołądka lub połączenia żołądkowo-przełykowego. Przełomowe okazało się odkrycie nadekspresji receptorów HER 2 w komórkach raka u około 20% chorych na ten nowotwór. Wyniki badania ToGA wykazały, że zastosowanie leczenia trastuzumabem to pierwsza terapia biologiczna, która pozwala na wydłużenie czasu przeżycia całkowitego u chorych na zaawansowanego raka żołądka w skojarzeniu z chemioterapią. To połączenie stanowi nową obiecującą opcję leczenia. Dlatego ogromnego znaczenia nabiera oznaczanie statusu receptorów HER 2 w wycinkach pobieranych endoskopowo przed próbą leczenia operacyjnego lub techniką laparoskopową w grupie której nie możemy wykonać zabiegu resekcyjnego – technika małoinwazyjna daje możliwość pobrania materiału do precyzyjnej oceny histopatologicznej w tym oznaczenia statusu receptorów HER 2 a nie stanowi przyczyny opóźnienia leczenia systemowego z uwagi na mały uraz operacyjny. Zasady te powinny stanowić nowy element algorytmu diagnostyczno terapeutycznego leczenia raka żołądka.