GASTROENTEROLOGIA

Serwis gastroenterologiczny

 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Webinaria
Podsumowanie roku w gastroenterologii
Suplementy diety w kardiologii - czy naprawdę działają i kiedy z nich korzystać?
Szerokie działanie współczesnej onkologii. Dwugłos ekspercki
 
Wirtualna Akademia Termedii – Gastroenterologia część V
Wirtualna Akademia Termedii - Gastroenterologia. Część IV
 
Dodane 26.11.2010
Trudności diagnostyczne u chorych z guzem stromalnym przewodu pokarmowego
Cel pracy: Analiza trudności diagnostycznych u chorych z guzami stromalnymi przewodu pokarmowego. Materiał i metody: W latach 1989–2005 leczono 31 chorych z pierwotnym guzem stromalnym przewodu pokarmowego. Średnia wieku chorych wynosiła 61,5 roku. Kobiety stanowiły 64% chorych, a mężczyźni – 36%. Wyniki: W diagnostyce przedoperacyjnej u chorych z objawowym guzem stromalnym przewodu pokarmowego stosowano endoskopię przewodu pokarmowego (73%), badanie ultradźwiękowe jamy brzusznej (73%) i tomografię komputerową jamy brzusznej (54%) oraz badanie radiologiczne przewodu pokarmowego z barytem (23%). Potwierdzenie histopatologiczne GIST przed operacją uzyskano tylko w jednym przypadku (4%). Na podstawie USG i TK jamy brzusznej ustalono właściwe umiejscowienie GIST, odpowiednio u 8% i 58% pacjentów. W badaniach obrazowych GIST żołądka i jelita cienkiego błędnie uznawano za guz lub torbiel trzustki guz jelita grubego i naciek okołowyrostkowy. Wnioski: Trudności diagnostyczne u chorych z GIST wynikają ze swoistych cech morfologicznych guza nowotworowego. Większość objawowych guzów stromalnych przewodu pokarmowego jest łatwa do uwidocznienia w badaniach obrazowych, ale często trudno określić narząd, z którego wywodzi się GIST. Najlepszym badaniem obrazowym w diagnostyce guzów stromalnych przewodu pokarmowego jest tomografia komputerowa jamy brzusznej. Przed operacją rzadko możliwe jest uzyskanie potwierdzenia histopatologicznego GIST.
 
Dodane 26.11.2010
>Rola probiotyków w leczeniu eradykacyjnym Helicobacter pylori
Helicobacter pylori (H. pylori) jest przystosowaną do bytowania w żołądku bakterią, mogącą powodować wiele chorób, takich jak choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy, chłoniak żołądka typu MALT, przewlekłe zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka z metaplazją jelitową, rak żołądka, przewlekła niedokrwistość z niedoboru żelaza, przewlekła idiopatyczna plamica małopłytkowa. U dzieci wskazaniem do diagnostyki w kierunku zakażenia H. pylori są sugerujące chorobę organiczną objawy ze strony przewodu pokarmowego. Ich nasilenie powinno uzasadniać włączenie leczenia eradykacyjnego. Złotym standardem rozpoznania zakażenia jest wynik badania endoskopowego górnego odcinka przewodu pokarmowego wraz z biopsją błony śluzowej żołądka. Stwierdzenie zmian w badaniu endoskopowym oraz zakażenia H. pylori jest wskazaniem do leczenia. Leczenie polega na stosowaniu przez minimum 7 dni inhibitora pompy protonowej w skojarzeniu z dwoma antybiotykami. Jest to tzw. złoty standard leczenia eradykacyjnego, którego skuteczność zależy od wielu czynników, w tym antybiotykowrażliwości patogennego szczepu H. pylori oraz przestrzegania zaleceń lekarskich. Nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich często wiąże się z występowaniem uciążliwych, niepożądanych objawów leczenia. Włączenie do standardowego leczenia eradykacyjnego preparatu probiotycznego może wywierać korzystny wpływ na przebieg oraz wynik końcowy terapii, m.in. poprzez zwiększenie skuteczności leczenia i w efekcie zmniejszenie narażenia na leczenie drugiego wyboru.
 
Dodane 26.11.2010
Rola pankreatoduodenektomii paliatywnej w leczeniu zaawansowanych guzów głowy trzustki
Cel pracy: Ocena roli pankreatoduodenektomii paliatywnej w leczeniu zaawansowanych guzów głowy trzustki na podstawie porównania wyników leczenia guzów głowy trzustki przy zastosowaniu pankreatoduodenektomii paliatywnej (PDP) i zespoleñ omijaj¹cych (ZO). Materiał i metody: Analizie poddano 40 chorych (22 kobiety i 18 mê¿czyzn) z miejscowo zawansowanym guzem głowy trzustki, którzy byli leczeni w klinice pomiêdzy styczniem 2000 r. a grudniem 2003 r. U 28 chorych wykonano pankreatoduodenektomiê paliatywn¹, a u 12 zespolenie omijaj¹ce. Wyniki: W grupie 28 chorych poddanych PDP u 12 (42,8%) wykonano rekonstrukcję przewodu pokarmowego sposobem Traverso, w 6 (21%) przypadkach sposobem Whipple’a. W drugiej grupie 12 chorych wykonano zespolenia omijające: tylko żółciowe 4 (33%), żółciowe i pokarmowe 8 (66%). Średni czas operacji w grupie PDP wyniósł 2,8 godz., a w grupie ZO 1,5 godz. Powikłania pooperacyjne pojawiły się u 25% chorych po PDP i 33,3% po ZO. Relaparotomię wykonano u 3 (10,7%) chorych po PDP i 2 (16,6%) chorych po ZO. W grupie chorych poddanych PDP w okresie pooperacyjnym zmarło 2 (7,1%) chorych, a po ZO 1 (8,3%) chory. Wnioski: Wyniki wczesne leczenia operacyjnego zaawansowanych guzów głowy trzustki za pomocą PDP i ZO są porównywalne. Chorzy z zaawansowanym procesem nowotworowym głowy trzustki mają większe szanse na dłuższe życie po PDP niż po ZO.
 
Strona:    Poprzednia   136   137   138   139   140   141   142   Następna
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.